Dvacet měsíců ve vězení s odkladem na tři roky a náhrada škody ve výši dva miliony tři sta tisíc korun obci Blatnice pod Svatým Antonínkem. S takovým trestem odešel ve čtvrtek od Krajského soudu v Brně bývalý blatnický starosta Josef Vavřík. V obecním rozpočtu zůstal po jeho úřadování téměř desetimiliono­vý dluh.

Bývalého starostu už letos v září odsoudil Okresní soud v Hodoníně za trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku. „Pan Vavřík byl odsouzený k trestu odnětí svobody v trvání dvacet měsíců s podmíněným odkladem na dobu tří let," sdělila k verdiktu mluvčí hodonínského okresního soudu Lucie Kopečková.

Státní zástupce Milan Šilar se ale proti tomuto rozsudku hned z několika důvodů odvolal. „Představoval jsem si přísnější trest, s delší zkušební dobou. Kromě toho jsem navrhoval i uložení zákazu činnosti, tedy aby se panu Vavříkovi zakázal výkon funkce úřední osoby na dobu kolem tří let. Tento trest mu soud neuložil. Poškozenou obec navíc soud s jejím nárokem odkázal na řízení ve věcech občansko-právních. Domníval jsem se ale, že by jí měla být škoda v trestním řízení přiznána," odůvodnil své rozhodnutí Šilar.

Krajský soud jeho odvolání částečně vyhověl. „Vzhledem k jeho nezodpovědnému chování nesmí být úřední osobou. Soud mu uloží i náhradu škody ve výši 2,3 milionu korun," uvedla v rozsudku předsedkyně senátu Hana Zoubková. Podmínku Vavříkovi soud nezpřísnil, ani mu nedal další peněžitý trest.

Podle krajského státního zástupce Jaroslava Mezníka, který případ v Brně převzal, by to již byla vzhledem k výši odškodného nepřiměřeně vysoká částka.

Se čtvrtečním rozsudkem byl ale spokojený. Především proto, že soud vyhověl části návrhů na zpřísnění trestu a Josefu Vavříkovi zakázal činnost ve státní správě a samosprávě. „A také rozhodl o náhradě škody ve výši dvě celé tři milionu korun. Tu způsobil svou pasivitou, když nepředal faktury účetní a zavinil, že obec spadla do exekuce," reagoval na rozsudek krajský státní zástupce.

Bývalý starosta nechtěl případ příliš komentovat. „Chtěl jsem dluh obce zaplatit z úvěru, ale banka nám ho nečekaně neposkytla," podotkl Vavřík na svou obhajobu.

Ten je dosud v Blatnici zastupitelem, ve volbách před dvěma lety mu místní obyvatelé dokonce dali nejvíce hlasů. Ostatní strany se ale spojili a radnici teď vede Vladimír Hanák ze sdružení Za úspěšnou obec. Ani současný první muž blatnické radnice se k výsledku nechtěl příliš vyjadřovat. „Počkáme, až obdržíme písemný rozsudek soudu. Nerad bych se k věci vyjadřoval už nyní. Vše navíc musíme probrat se zastupiteli," řekl jen.

Rozsudek je pravomocný a Vavřík má ještě možnost podat dovolání k Nejvyššímu soudu.