Nejenže si města finančně polepší, ale navíc budou mít přehled o počtu a umístění jednotlivých videoterminálů. Jenom v Hodoníně se jich přitom nachází kolem tří set.

„Ekonom a právník města pracují na aktualizaci podkladů. Ty předloží radě a pokud bude po technické stránce všechno v pořádku, tak připravenou vyhlášku projedná ještě stávající zastupitelstvo na svém nejbližším zasedání,“ informovala hodonínská starostka Milana Grauová. Jak podotkla, provozovatelé videoterminálů by měli platit čtvrtletně pět tisíc korun.

Okolo padesáti výherních videoterminálů se nachází také v Kyjově, kde podle tamějšího místostarosty Antonína Kuchaře o zavedení vyhlášky také uvažují. „ Dostáváme se do situace, kdy klasické výherní automaty nahrazují videoterminály,“ uvedl místostarosta. Ten také podotkl, že proti hracím automatům je potřeba bojovat, protože se množí sociálně patologické jevy, mezi které patří i gamblérství.

Podobně je na tom v počtu videoterminálů také Veselí nad Moravou, kde je radnice právě nyní sčítá. Vedoucí ekonomického odboru Vojtěška Řičicová odhaduje, že se konečný počet videoterminálů vyšplhá k číslu padesát.

Jak informoval veselský starosta Jaroslav Hanák, o zavedení jejich zpoplatnění už také na radnici jednali. „Jsme domluveni, že se vedení města sejde a projednáme případná opatření,“ sdělil starosta.

Jednání o případných poplatcích za videoterminály se už uskutečnila také ve Strážnici, kde evidují třináct těchto zařízení. Podle vyjádření místostarostky Renaty Smutné ale zatím ještě zastupitelstvo jednání neuzavřelo.

I tak je místostarostka přesvědčena, že vedení města využije v boji proti hazardu všechno, co mu umožňuje zákon.

Právě možnost vydání vyhlášky je za stávající situace podle hodonínské starostky Milany Grauové jedinou teoretickou možností, jak omezit množství videoloterijních terminálů ve městě. Novelu zákona, která by obcím umožnila regulovat klasické výherní automaty i videoloterijní terminály, totiž vetoval v červnu prezident Václav Klaus. Právě provozovatelé heren a barů nahrazují klasické výherní automaty za videoterminály, aby ušetřili na poplatcích, které musí odvádět do kasy města.

„Z klasického výherního automatu má město v průměru sedmdesát tisíc měsíčně, a to i kdyby automat vydělal jednu korunu,“ přiblížil situaci jeden z prodejců zábavní techniky. Jak také uvedl, z videoterminálu zatím město nemá žádné peníze, a i kdyby zastupitelstvo schválilo vyhlášku o jejich zpoplatnění, pořád firma ušetří. U hráčů podle jeho slov až tak videoterminály oblíbené nejsou, protože u klasického automatu stačí minimální sázka pět korun u videoterminálu je stokoruna málo.