Vacula, který si odpykává patnáctiletý trest v břeclavské věznici, se na úvod jednání všem poškozeným omluvil. Poté odmítl, že by od něj pocházela zásilka závadného alkoholu pro čtveřici obžalovaných Stanislav Pražan, Libor Drábek, František Bačík a Ivana Ondrušová. „Neodpovídají obaly ani termín dodávky, časově bych výrobu nezvládl," vypověděl Vacula.

Přiznal, že Pražanovi distribuoval alkohol ještě dříve, než metanolová aféra vypukla. Naposledy měl pro něj zpracovat tisíc litrů. Pražan jeho tvrzení odmítl. „K tomu nemohu říct nic jiného, co už jsem uvedl," reagoval Vacula.

Původně měla ve středu přijít řada na výpovědi znalců, ti se ovšem dopředu omluvili. Před senát hodonínského okresního soudu pod vedením Ladislava Sobotky tak postupně předstoupili svědkové v případu. Jeden z nejlepších kamarádů zemřelého připomněl chvíle, kdy se s ním viděl naposledy. „Ve čtvrtek jsem ve tři hodiny odpoledne volal, jestli by mi nešel pomoct sbírat jablka do kvasu na vypálení. Po cestě si stěžoval, že je mu špatně. Nevěděl z čeho, ale říkal, že měl na oběd houby," přiblížil muž.

Zároveň uvedl, že spolu s dalšími kamarády chodívali do několika veselských restaurací popíjet. Právě majitelku jedné z nich obžaloba viní z toho, že měla zákazníkům nabízet nekolkovaný alkohol. Předsedu senátu Sobotku zajímalo, jestli si hosté do restauračního zařízení přinášeli také vlastní lahve. „Když měl někdo narozeniny nebo třeba svátek, tak občas alkohol z domu přinesl," odpověděl svědek.

Jeho slova potvrdila další svědkyně číšnice v restauraci. Zmínila se, že několikrát přebírala těžké krabice od obžalovaného Františka Bačíka a ukládala je do restauračního skladu. „Do jednoho balení jsem nahlédla. Jednalo se o kanystry s bílými uzávěry bez kolků, v nichž byla tekutina. Myslím, že to byla vodka, zelená a rum," sdělila přítomným servírka. Podle ní v hospodě byly dva sklady. Jeden sloužil obsluze a druhý měla majitelka zařízení pro dokumenty a vlastní zboží. „Mezi dodávkami byl asi čtyřměsíční odstup," poznamenala číšnice.

Osudný večer, kdy měl mladý muž vypít otrávený alkohol, seděl u stolu se svými přáteli. „Bavili jsme se, chvíli jsme hráli karty. Stejný rum jako on jsme pili další dva. Obsluha nám jej nalévala z klasické lahve, která byla v lednici. Já jsem měl asi osm panáků, kolik měli ostatní, přesně nevím," řekl třetí z vypovídajících s tím, že žádný z hostů si na zdravotní obtíže nestěžoval. Devětadvacetiletý muž z Veselí nad Moravou v září před dvěma lety skončil v kyjovské nemocnici, kde jej přijali kvůli otravě metylalkoholem. Osmnáctého ráno svůj boj o život prohrál. Stal se jedenadvacátou obětí pančovaného alkoholu.

Další dokazování

Soud případ nakonec ve středu znovu odročil. Další hlavní líčení bude až čtvrtého listopadu, kdy budou vypovídat odborníci. Obhájci obžalovaných se zároveň přihlásili o to, aby příště přišli i další svědci, kteří se jednání zatím neúčastnili.

Třem mužům a jedné ženě z lavice obžalovaných v případě, že jim soud vinu prokáže, hrozí až desetileté vězení. „Byli obžalovaní pro spáchání zvlášť závažného zločinu ohrožování zdraví závadnými potravinami," upřesnila mluvčí hodonínského okresního soudu Petra Dostálová.