František Matura a Miroslav Maňák z Kyjova na Hodonínsku poškozeného podle obžaloby vylákali do domu, surově jej zabili, a pak tělo zakopali v lese. „Po předchozí domluvě jej vlákali do domu, pověsili na jeřáb, opakovaně pálili nažhavenou nerezovou tyčí, dusili pomocí igelitového pytle,“ vyjmenoval státní zástupce Milan Richter.

Motivem podle něj bylo potrestání poškozeného za to, že jim kradl drogy a peníze, i osobní zášť.

Matura vinu úplně odmítl. „Určitě jsem nic z toho, co pan státní zástupce uvádí v obžalobě, nespáchal, ani spáchat nehodlal,“ řekl před soudem.

Maňák za pachatele zločinu označil Maturu. Před soudem řekl, že nevraždil, jen pomohl odklidit tělo. „Poškozený přišel ke mně a já jsem zrovna odcházel k Maturovi, ten ho chtěl zbít. Zůstal jsem na dvoře, zapálil jsem si. Asi za patnáct minut jsem vešel a on byl zamotaný do igelitové plachty,“ řekl Maňák.

Jel jsem ho s ním zakopat

Jak dodal, když uviděl poškozeného v plachtě, měl obavy, zda může dýchat, proto ji rozbalil. Mladíka se pak oba obvinění pokoušeli oživit. „Když jsem si uvědomil, co se stalo, tak jsem se z toho zhroutil,“ tvrdil Maňák.

Matura se jej pak údajně zeptal, zda chce odejít, nebo mu pomůže uklidit. „Tak jsem ho s ním jel zakopat,“ řekl Maňák.

Elektrotechnik a sadař Matura vinu odmítl. „Policie nemá žádné důkazy, aby mě mohli odsoudit za vraždu, tak nějaké zfalšovali,“ řekl soudu.

O tom, že poškozený zemřel, podle svých slov nevěděl. Myslel si, že se odstěhoval. „Obžaloba je kompletně smyšlená, myslím si, že skutkový stav je vyformulovaný na základě lží, které říkal pan Maňák,“ uvedl Matura.

Vyloučil například, že se zločin odehrál v jeho domě. „Slyšeli by to sousedi,“ dodal Matura.

Oba muže kriminalisté obvinili loni v březnu, krátce poté našli i mladíkovo tělo. Nyní jsou obžalovaní ve vazbě. Při vyšetřování policisté využili odposlechy v Maňákově cele ve vazební věznici. V záznamu Maňák svému spoluvězni popisoval vraždu i její okolnosti.

Včera před soudem Maňák pravdivost záznamu popřel. Údajně se předháněli v tom, kdo provedl horší věc. „Několik dní do mě hustil, jak čtvrtí lidi. Celý rozhovor byl vymyšlený. Všechno byla nadsázka a nesmysl. Říkali jsme si pohádky na dobrou noc,“ hájil se Maňák.

Hlavní líčení bude pokračovat dnes výslechem znalců. Oběma mužům za vraždu hrozí od patnácti do dvaceti let ve vězení nebo až výjimečný trest.