Obydlí přitom měli v hledáčku už delší dobu kvůli podezření z nezákonné výroby a distribuce alkoholu. „I když se případem zabýváme už několik měsíců, oficiálně začíná vlastně teprve teď. K prohlídce domu a osobního automobilu vydal příkaz Okresní soud v Hodoníně," informovala mluvčí jihomoravského celního úřadu Lada Temňáková.

Na osm set litrů pálenky prozatím neznámého druhu našli celníci ve sklepě a garáži v plastových barelech či lahvích. Kromě toho tam objevili také zařízení, které slouží k výrobě destilátů, více než dvanáct set kusů cigaret a nefunkční samopal. „Z lihovin jsme vzali vzorky, abychom v laboratoři posoudili, zda k jejich výrobě posloužilo právě zajištěné destilační zařízení. Líh přitom mohl pocházet také z jiného zdroje," uvedla mluvčí a doplnila, že u cigaret je nutné prověřit, zda se nejedná o padělky. „Nebyly okolkované," podotkla Temňáková.

Podezřelý je podle ní muž, kterému hrozí, že za tři trestné činy stráví až tři roky ve vězení. Pokud by alkohol a cigarety prodal, stát by přišel na daních asi o sedmdesát tisíc korun. Policie se případem prozatím nezabývá. „Je samozřejmě možné, že nám jej postoupí, pokud bude předpoklad pro trestní stíhání," řekl hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Na jižní Moravě jde o teprve druhou nelegální pálenici, kterou celníci za uplynulé tři roky odhalili. Doposud poslední případ se udál v roce 2011 v Brně. Na Hodonínsku se podobný případ objevil před necelými pěti lety. Muž tehdy skrýval přibližně 240 litrů alkoholu.

 Nelegální palírnu odhalili na začátku tohoto týdne při prohlídce jihomoravští celníci.