Když se kohokoliv zeptáte na nelegální pálenice alkoholu, v drtivé většině přijde odpověď v podobě pokrčení ramen a kroucení hlavy značící nevědomost.
Přesto existují. A ve velkém množství.

„O ničem nevíme. Ale i kdybychom věděli, stejně nic neřekneme. Nechceme mít problémy,“ tvrdili shodně oslovení pracovníci oficiálních pálenic, kde vyrábí destiláty podle zákonných norem.

Zejména na vesnicích má alespoň jeden ovocný strom skoro každý. Většina milovníků pálenky zamíří s plody k profesionálům. Ti zbylí se pokouší o výrobu sami. Kolik takových ve skutečnosti existuje, lze jen odhadovat.

„Dá se předpokládat, že jich může být hodně. Hlavně kvůli tradici domácí pálenky, která na Slovácku trvá již roky,“ uvedl mluvčí hodonínských policistů Petr Zámečník. Ti letos objevili už dvě nelegální pálenice, což je stejný počet odhalených prohřešků jako za celý minulý rok.

Jedním z viníků je muž z Horňácka, který doma zařízení na výrobu lihu pouze přechovával. I to je ale mimo zákonné mantinely. Od komisaře si proto vyslechl obvinění z trestného činu. Policisté přitom jeho pálenici odkryly náhodou, když na místě vyšetřovali jinou událost.

Zatím poslední případ je z června. Muž původem z Břeclavska vypálil v jedné z obcí poblíž Hodonína více než pět set litrů alkoholu. Jako materiál mu posloužilo nepotřebné víno a zbytky švestkového kvasu, které proměnil na pálenku v budově bývalého zemědělského družstva.

Tresty pak zní jasně: rok vězení, pokuta nebo propadnutí věci státu. Stejných postihů se může dočkat i ten, kdo zařízení vyrobil či ho má doma pouze odložené třeba v garáži.

„Kontroly vykonáváme zejména na základě oznámení nebo poznatků, které naznačují, že dochází k páchání trestné činnosti,“ sdělil mluvčí policie, která se zaměřuje hlavně na výrobce s cílem destilát prodávat dalším zájemcům.

Podobně postupuje celní správa, která se problémy s černými pálenicemi také zabývá. Celníci ovšem ještě letos na žádné takové zařízení nenarazili.
Přesto důrazně varují: Pálit doma je nebezpečné a riskantní.

„Může dojít k újmám na zdraví a pohromám na majetku,“ poznamenala mluvčí celníků na jižní Moravě Lada Temňáková.

Pravidelnými kontrolami prochází i oficiální pálenice, jejichž sezona začíná prvního července. Jakmile chtějí pracovníci palírnu zprovoznit, musí kontaktovat celní správu. Ta pak zařízení zkontroluje. Stejný postup provádí i po posledním vypáleném litru.