Ředitel jihomoravského ředitelství policie zřídil kriminalistický Mikrotým České a Slovenské republiky koncem letošního června. „Členy jsou kriminalisté Územního odboru z Hodonína a Břeclavi a samozřejmě jejich kolegové z Okresního ředitelství ve Skalici a Senici,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.

Vznik mikrotýmu je i reakcí na vstup obou republik do Schengenského prostoru, který kromě svobodnějšího pohybu zboží a osob způsobil i zhoršení podmínek při odhalování příhraniční a přeshraniční kriminality. „Úkoly mikrotýmu jsou využívání nástrojů mezinárodní spolupráce při objasňování a odhalování této kriminality. Výměna informací o trestné činnosti zasahující do druhého státu a vzájemná informovanost o aktuálních trendech v oblasti kriminality,“ představil záměr týmu Zámečník.

V Mikrotýmu pracuje asi dvacet policistů. „Jeho činnost navazuje na naši dřívější spolupráci, která trvá už třináct,“ podotkl Ferdinand Mach z Okresního ředitelství Policejního sboru SR ve Skalici.

Policejní přeshraniční spolupráci za necelých pět měsíců přinesla své ovoce, které trpce sklízeli zejména zloději.

Koncem srpna přepadli dva mladíci hodonínské zlatnictví Luxor. Železnou tyčí rozbili skleněnou výplň prodejního pultu a sebrali tři plata zlatých řetízků. Majitelce způsobili škodu přesahující čtyři sta tisíc korun.

O čtrnáct dnů později měl lupičský pár prsty v něčem jiném. „Na linku 158 oznámil anonymní mužský hlas, hovořící slovensky, že v supermarketu Albert je bomba,“ připomněl poplach z poloviny září policejní mluvčí. Z prodejny se evakuovalo sedmdesát zákazníků a čtyřicet zaměstnanců. „Později se zjistilo, že tímto nepravdivým telefonickým oznámením potřebovali pachatelé předchozí krádeže odpoutat pozornost policejních složek v době, kdy chtěli vykrást další zlatnictví,“ upozornil Zámečník.

O dva dny později se pokusili okrást prodavačku v dalším hodonínském zlatnictví. „Při vzájemné spolupráci Mikrotýmu a hodonínských policistů byli natipování pachatelé, kteří se těchto skutků mohli dopustit. Mladíky podobného popisu kontrolovala hlídka v Hodoníně už před první krádeží,“ připomněl Štěpán Prygl ze Služby kriminální policie a vyšetřování.

Policisté tehdy zjistili jejich totožnost. Šlo o osmnáctiletého a dvaadvacetiletého muže ze Slovenska. „Podle porovnání jejich fotografií s identikitem vytvořeným poškozenou se zjistilo, že se shodují. Proto byli o spolupráci požádání kolegové ze Slovenska, kteří oba pachatele vypátrali. Při výslechu se ke skutkům, které jim byly kladeny za vinu, přiznali,“ uvedl Zámečník.

Podobně úspěšný byl Mikrotým u případu ozbrojeného přepadení hodonínské směnárny u bývalého hraničního přechodu. Díky spolupráci a DNA násilníka se kriminalistům podařilo vypátrat čtyřiapadesáti­letého recidivistu. „Má odseděných již čtyřiatřicet let. Před přepadením byl z vězení venku necelé dva měsíce,“ dodal Mach.