Takhle lehce přišel k penězům podvodník, který obelstil dvaaosmdesátiletou stařenku v Lipově, když jí do telefonu tvrdil, že je její vnuk. Okrádat starší lidi je pro zloděje pořád výhodný byznys. Počty podobných případů se množí.

„V pondělí kolem poledne zvonil u ženy telefon. Muž se představil jako její vnuk a požádal ji o půjčku sto tisíc korun na koupi auta,“ popisuje počínání zloděje policistka Radka Polášková. Důchodkyně neměla o chystané lsti ani ponětí, a tak si peníze připravila. Mohla však půjčit jen čtyřicet tisíc. Podvodník souhlasil.

Podvodník znal jméno vnuka

Nakonec jí oznámil, že si pro peníze nemůže přijít, ale že pošle svého kamaráda. „Po domluvě muž přišel, řekl, že ho posílá její vnuk, aby převzal hotovost. Znal dokonce i vnukovo správné jméno a příjmení,“ pokračuje Polášková. Po předání peněz se důvěřivá žena nad vším zamyslela a volala svému skutečnému vnukovi. To už bylo ale pozdě. Podvodník zmizel i s penězi.

Kriminalisté nyní pracují s verzí, že mohlo jít o známého někoho z rodiny. „Je pravděpodobné, že by to tak mohlo být. Zatím ale nemáme domněnku potvrzenou,“ tvrdí mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník. Okradená žena nechtěla o nepříjemné události mluvit. Stejný postoj zaujala i pracovnice pečovatelského domu, ve kterém důchodkyně bydlí. „Vím o tom, ale nic vám neřeknu,“ odpověděla na dotaz redaktora hodonínského Deníku.

Nezvyklého ruchu a přítomnosti vyšetřovatelů v obci si všimli i sousedé. I tak téměř nikdo o případu nic nevěděl. „Přišla za mnou policistka a povídala mi, že hledají nějakého hocha. Ničeho jsem si nevšimla. Většinou jsem doma, ale nikoho jsem nezahlédla,“ řekla sousedka okradené ženy Anežka Tomčalová. Lipovský starosta Ladislav Franta byl z celé události překvapený. „U nás ve vesničce je klid. Podobný případ, kdy někdo přišel o peníze nebo vzácné předměty, si nepamatuji,“ zamyslel se.

Podle policistů okopíroval drzý šejdíř případ, který nedávno zveřejnila televize. Údajně tomu vše napovídá, protože podvodník použil naprosto stejný postup. „Myslím, že neustále slyšíme ze všech stran, čeho se mají lidé vyvarovat a na co si mají dát pozor. Znovu musíme apelovat na rodinné příslušníky důchodců, ať je řádně poučí a vysvětlí, jaké triky podvodníci používají,“ varovala Polášková.

Zloděj: padesát let, snědá pleť

Podvodník, který obelstil důvěřivou důchodkyni v Lipově a kterého nyní policie hledá, by měl být také už ve starším věku. „Jde o muže zhruba ve věku padesáti let, střední silnější postavy. Vysoký je asi sto sedmdesát centimetrů, má snědou pleť a mluvil česky bez jakéhokoliv přízvuku,“ informoval policejní mluvčí Petr Zámečník. Co měl na sobě, vyšetřovatelé nevědí. Žena jim to nebyla schopna říct. „V tu chvíli ji asi nezajímalo, jak vypadal. Snažila se pomoci svému vnukovi,“ doplnil mluvčí. I když ví, že starší lidé jsou méně opatrní a příliš důvěřiví, je potřeba stále dbát na prevenci.

Zloději se totiž nestydí vymýšlet stále nové finty, rádi se vydávají například za pracovníky energetických nebo plynárenských společností. Tvrdí, že nesou přeplatky nebo jdou naopak vybrat nedoplatky či potřebují rozměnit bankovku. Své o tom ví i pětaosmdesátiletá žena z Kyjova, která takto nedávno přišla o dvacet tisíc korun. Policistům se naposledy podařilo chytit falešného pracovníka firmy E–On, kterému dokázali čtyři podvody v okrese Hodonín.