Zhruba polovině z více než stovky zkontrolovaných cyklistů nějaká část povinné výbavy na kole chyběla. Hrozila jim tak až dvoutisícová pokuta. „Zatím nejvíce jsme jich zkontrolovali na cyklostezce na Rohatec, a to jednašedesát cyklistů. Sedmnácti mužům chyběla nějaká část povinného vybavení, tedy většině. Dále pak polovině žen. Většinou jim chybí na kole odrazky, jak v paprscích, a nebo přední bílá a zadní červená. Navíc dvě děti neměly na hlavách povinnou přilbu,“ upozornil při preventivní akci strážník Stanislav Urbánek.

Připomněl, že velké množství kol si přitom lidé pořídili při pandemii, takže jsou nové. „Jenže prodejci je nevybavují odrazkami, ty je zapotřebí si dokoupit,“ vysvětlil strážník s tím, že oproti loňskému roku je na cyklostezkách více kol. „Také je jich ale více nevybavených,“ podotkl Urbánek. Kontrolovaní si tentokrát místo pokuty mohli vysloužit sladkou i posilňující odměnu. Tedy pokud měli na kole vše v pořádku.

Sportovní hala v Mikulčicích, která do 26. července sloužila pro ubytování dobrovolníkům.
Dobrovolníkům zavřená mikulčická hala? Emoce i obavy

Strážníci před čtvrtečním polednem zastavili na cyklostezce mezi Ratíškovicemi a hodonínským Pánovem i Ludvíka Matouše na elektrokoloběžce. „Kontrola mě sice překvapila, ale plně s ní souhlasím. Řídívám totiž i auto, a dojímá mě až k slzám, když nějaký šílenec jede potmě na kole bez předního i zadní světla a nemá ani odrazku. Potkávám neosvětlené cyklisty, které člověk uvidí až na poslední chvíli a pak jen brzdím, jak jen můžu, abych ho nesrazil,“ přiblížil své zkušenosti muž, který tentokrát při cestě z úspěšného rybaření osedlal elektrokoleběžku.