„Recepty byly psané na pacienty, kteří dokonce vůbec na pohotovosti nebyli. Zkoušeli jsme to zjišťovat,“ řekla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Eva Havlíková.

„Z toho je jasné, že došlo také k manipulaci s osobními údaji pacientů. Jelikož na pohotovosti nebyli, lékaři neměli mít jejich dokumentaci vůbec v rukou,“ doplnil ředitel kyjovské nemocnice Josef Pejchl. Mluvčí kyjovské nemocnice Tomáš Zdechovský proto tvrdí, že půjde o kombinaci několika trestných činů.

Policie prozatím podezřívá dvě osoby z trestného činu podvodu. Podle vedení kyjovské nemocnice s léky podváděli lékaři, kteří působili externě na pohotovosti ve Veselí nad Moravou. Zaznělo to na sobotní tiskové konferenci v nemocnici.

Policie ale prozatím nerozšířila své podezření o spáchání dalších trestných činů. Z žádné trestné činnosti také nikoho neobvinila. „Zjišťujeme rozsah případu, kolik osob je v něm zapleteno, jakých trestných činů se mohly dopustit a kolik je poškozených zdravotních pojišťoven,“ nemohl nyní potvrdit vyjádření managementu nemocnice hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Rozsah případu je podle něj totiž tak velký, že prověrky a výslechy dotčených budou trvat delší dobu.

Kontroly začaly dělat také v kyjovské nemocnici. „Provádíme vnitřní audit nemocnice. Zjišťujeme, zda se něco podobného nemohlo dít přímo v nemocnici. Budeme jednat i s pojišťovnami, jak tomu lze zabránit,“ uvedl ředitel nemocnice Josef Pejchl.

Namátkové kontroly

Na namátkové kontroly, zda jsou dodržované pravidla pro vydávání receptů zdravotnickému personálu, se chystají také v Hodoníně. Tam mají podle šéfa nemocnice Antonína Tesaříka zavedený propracovaný systém výdeje předpisů. „Neexistuje proto, že by doktor vystavil recept, aniž by byl v tomto systému zaznamenaný. Ve Veselí nad Moravou jsou trochu mimo nemocnici. Proto zřejmě neměli toto vybavení,“ domnívá se Tesařík.

Na falešné recepty upozornila nedávno jedna pacientka, která si při kontrole svého přehledu zdravotnických výkonů všimla, že jsou v něm vykázané léky, jež nikdy neužívala. Na začátku května proto její pojišťovna provedla kontrolu a zjistila, že přišla o více než sto sedmdesát tisíc korun.

U lidí a zároveň potenciálních pacientů vyvolal případ diskuzi. „Nikdy by mě nenapadlo něco takového zjišťovat. Jsem se svými lékaři spokojená. Vždy mně předepíší léky, které potřebuji. Nechápu to, co se stalo. Ať si to vyřeší policie,“ myslí si například Jaroslava Špérová z Hovoran. Proč někdo falšuje recepty naopak nechápe Romana Čepilová z Mutěnic. „Myslím si, že si doktoři vydělávají dost. Doufám jen, že se toto nezodpovědné chování nedotkne pacientů. Ti přece za nic nemůžou,“ zamyslela se.

ČTĚTE: Podezření: lékaři podváděli s léky

JANA RYBOVÁ
ZDENĚK ŠMÝD
VERONIKA HORÁKOVÁ