Zatím neznámí vandalové jim totiž rozházeli a částečně poničili rozměrný dřevěný vláček, který si kvůli zimě ještě nestihli ani užít. Výrobce herních prvků, který dřevěné hračky do dubňanské školky dodal, se teď zřejmě nestačí divit. Brněnská firma takových vláčků nainstalovala už dvacet sedm po různých městech. Nikde se nic podobného nestalo.

„Děti přišly minulý týden do školky a když uviděly z okna tu spoušť na zahradě, řekly, že to museli udělat nějací feťáci nebo někdo hodně zlý,“ popsala reakci školčátek ředitelka mateřské školy Na sídlišti Božena Furianová. Ta totiž na dobudování a modernizaci padesát let staré zahrady horko těžko sháněla peníze.

„Chtěla jsem, aby byl každý kout zahrady smyslupně využitý. Chyběly ale peníze. Když se ozvala společnost Moravské naftové doly a přispěla sto šedesáti tisíci korunami, dalo také město zhruba stejnou částku a za tři sta dvacet šest tisíc jsme do zahrady pořídili dětem osm herních prvků,“ vzpomíná Furianová.

Podle ní byly dřevěné hračky nainstalovány teprve v listopadu. „Sotva začíná jaro a děcka si mohla všeho užít, tak nám to někdo takhle zničil,“ povzdechla si ředitelka školky, která se současně podivuje nad tím, kdo mohl tak těžké a objemné součásti rozházet po celé zahradě.

„Dva dospělí chlapi s tím měli co dělat, když nám přišli dát vše dopořádku. Muselo jich být zřejmě víc,“ soudí rozhořčená ředitelka. Tu prý celá věc po dlouhých peripetiích se sháněním peněz dostala do úplného afektu. Své o vandalech ví také ředitelka druhé mateřské školky v Dubňanech Lenka Gašková.

Tam neznámí chuligáni shodili dokonce poněkolikáté část cihlové zdi. „Je to tady zastrčené, tak zřejmě jak chodí v noci z hospody, tak se tady vybíjejí,“ soudí Lenka Gašková.

Celou věc má nyní v šetření městská policie. „Vandalství není ojedinělým jevem. Daleko závažnějším je však pro Dubňany sprejerství, které už šetří i Policie České republiky,“ doplnil šéf tamních strážníků Ladislav Ilčík.