O uplynulém víkendu ji ale čekala horší podívaná. Neznámý útočník připevnil na dveře obchodu pyrotechniku, kterou odpálil a dveře poškodil. Podle ní je možné, že i za tímto útokem stojí pravicoví extremisté. Celou věc už vyšetřuje policie.

„Když jsem po zprávě od známého přišla do obchodu, ve dveřích byla díra, byly ohořelé a zadní bezpečnostní sklo vysypané. Po zemi byly poházené obaly od dělobuchů nebo nějakých petard, které byly zřejmě na skle přilepené,“ popisuje mladá žena obrázek, který se jí po útoku naskytl.

Podle ní trvá zájem o její osobu ze strany pravicových extremistů už delší dobu. Důvodem je občasné pořádání punkových koncertů. „Na skle jsem už několikrát měla napsané různé vzkazy. Jeden mi nechali i na domě, kde bydlím. Na obchodě se také objevily nálepky s mou fotkou,“ vzpomíná mladá žena.

Není ale sama. Podobné zkušenosti má i Hodoňan Luboš P. „Zazvonilo u nás asi deset maskovaných mužů. Protože nám nefunguje domácí telefon, tak se bratr vyklonil z okna a zeptal se: kdo je tam? Nikdo se mu neozval. Situace se zvonkem se opakovala, a když se znovu otázal, objevila se zakuklená hlava, která zakřičela: Pojď dolů, stejně tě jednou zabijeme,“ říká muž. Podle dvojice se útoky ze strany pravicových radikálů začínají stupňovat. Slovní ataky, narážky a občasné střety začínají prý přerůstat v otevřený boj.

Policie případ šetří zatím jako přestupek proti majetku. „Pokud však škoda přesáhne pět tisíc korun, mohlo by se jednat o trestný čin poškozování cizí věci,“ informuje mluvčí policie Petr Zámečník. V případě, že by policie pachatele dopadla, mu podle Zámečníka hrozí až jeden rok odnětí svobody.

Neonacisté: My nic

Hodonínští neonacisté však dávají od útoků ruce pryč. Podle člena klubu, který pravicoví extremisté v Hodoníně před časem založili, se klan od celé věci distancuje. „Je to možná dílo jednotlivců. My s tím určitě nemáme nic společného,“ tvrdí mladík, jenž si nepřál uvést své jméno.

Zvěsti o neustálých šarvátkách mezi pravicovými extremisty a odpůrci neonacismu se donesly už i k vedení hodonínské radnice. V týdnu navštívili zdejšího starostu lidé, kteří přišli oznámit plánovanou akci proti neonacismu. Ta se uskuteční třináctého června. „Kulturu, která se v klubu koná, vnímám jako kulturu pro mladé. Pokud nebudou problémy, město s tím žádné problémy nemá. Ale v okamžiku, kdy začnou půtky, se samozřejmě budeme snažit nějakým způsobem tvrději vystupovat proti základnám, kde se obě dvě skupiny scházejí,“ říká Lubor Šimeček.

Problémy však v sobotu očekává. Na stejný den si totiž naplánovali akci i neonacisté, kteří mají mít v Hodoníně či jeho okolí koncert. Na ten by měly přijet i kapely ze zahraničí. „Policie o tom ví, takže se připraví tak, aby ke střetům nedošlo. Probíral jsem to na pravidelné schůzce s městskou, státní a cizineckou policií a apeloval jsem na ně, aby se té oblasti teď v tuto chvíli věnovali víc. Aby to monitorovali a aby byli připraveni zakročit,“ dodal Šimeček.

Organizátoři akce proti neonacismu však nechtějí vyvolávat problémy. „Nehlásíme se touto akcí k levicovému extremismu. Jde o akci, která není nijak politicky zaměřena, jde o boj proti neonacismu všech lidí,“ vysvětluje pořadatel.

Související články vpravo nahoře