Policisté agresory z jejich bydliště vykázali na deset dnů. „V tomto čase se domů nesmí vrátit, ani svoji rodinu kontaktovat. V opačném případě jim hrozí trestní stíhání za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí,“ upozornil hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Jeho kolegové vykázali z domu sedmadvacetiletého muže z Hodonínska. „Je uživatelem pervitinu a podle vyjádření rodičů je syn ohrožuje již měsíce. Bývá bezdůvodně agresivní, krade rodičům peníze a několikrát je měl dokonce ohrožovat nožem,“ přiblížil chování zlotřilého syna Zámečník.

Situace vygradovala tento týden, kdy rodičům vyhrožoval zabitím střelnou zbraní, kterou přikládal k hlavě oběma rodičům. „Policisté muže obvinili z trestných činů krádeže a nebezpečné vyhrožování,“ uvedl policejním mluvčí s tím, že násilníkovi hrozí až pětiletý trest.

Týral matku

Podobně může dopadnout i čtyřiapadesá­tiletý Hodoňan, který dlouhodobě týral svoji starou matku. Ten si na ní vybíjel svoji agresivitu více již šest let. „Ve společném bytě ji nejčastěji pod vlivem alkoholu slovně i fyzicky napadal. Vulgárně jí nadával, urážel na cti a vyhrožoval zabitím, přičemž vůči ní užíval i fyzického násilí,“ popsal chování dalšího nezdárného syna Zámečník.

Podle něj vše nabíralo takového rozsahu, že se matka důvodně obávala o svůj život. „Nezřídka od syna utržila takové rány, po kterých jí zůstávaly na těle modřiny. Tento násilník byl obviněný z trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí,“ konstatoval mluvčí republikové policie. Agresivní syn může za své chování k matce strávit až osm let ve vězení.

Šroubovák jako zbraň

Domácímu násilí se nevyhnulo ani Strážnicko. Dlouhodobé týrání rodinných příslušníků tam ukončili až policisté, kteří šestapadesátiletého muže na deset dnů vykázali z domu. „Ten nejméně od roku 2005 opakovaně slovně a později i fyzicky napadal svoji manželku a dceru. Když se opil, tak byl tak agresivní, že ze strachu ženy odcházely z domu. Jeho agresivita se stupňovala, až jim začal vyhrožovat zabitím. „Na dceru a manželku křičel, že s nimi zatočí a že je postřílí. Dceři dokonce ke krku přiložil šroubovák, naznačoval, že ji píchne a přitom řval, že ji zabije,“ sdělil Zámečník.

Obě týrané ženy našly odvahu a přivolaly policisty. Ti muže zadrželi, odvezli k výslechu a zároveň obvinili z trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí. „Potrestán může být odnětím svobody na dvě léta až osm let,“ podotkl mluvčí s tím, že všechny zjištěné případy ukazují na fakt, že domácí násilí bývá dlouhodobé a před okolím utajené. „Často se tak může vyhrotit až do tragických událostí nebo vyhrožování usmrcením. Proto apelujeme na všechny oběti obdobného jednání, aby se se svým problémem neukrývaly a snažily se jej včas vyřešit,“ dodal mluvčí státní policie.