„K podání návrhu na vzetí do vazby vedlo policisty především to, že muž v trestné činnosti pokračoval, vyhýbal se výslechům a hrozilo, že by mohl ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky,“ informoval hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Případ narkomana, který měl být zvyklý užívat až gram pervitinu denně, se podle policie začal odvíjet loni v srpnu v Moravském Písku. „V rodinném domě, kde bydlel u kamaráda, tehdy došlo k výbuchu a následnému požáru. Po požáru vyšlo najevo, že výbuch vznikl při výrobě pervitinu a neodbornou manipulací s chemikáliemi,“ uvedl Zámečník.

Podezřelý tehdy utrpěl mnohočetné popáleniny na nohách a skončil na popáleninovém centru brněnské nemocnice. Policistům přiznal, že si takto pervitin vyráběl až dvakrát týdně a v poslední době jej tak mohl vyrobit až desítky gramů.

Ani popáleniny ale mladíka od drogové scény neodradily. Už v září s kamarády a uživateli drog odjeli osobním autem do slovenské Skalice nakupovat pro výrobu pervitinu léky obsahující pseudoefedrin. „V lékárně koupili desítky balení léků, které společně převezli do České republiky. Při zpáteční cestě narazili ve Strážnici na policejní hlídku, která je chtěla zkontrolovat,“ sdělil mluvčí.

Šofér ale na policejní výzvu k zastavení nereagoval a před hlídkou začal ujíždět. Policie jej zastavila až u Vnorov. „Řidič se i tak dal na útěk, ale policisté jej za pomocí donucovacích prostředků zadrželi. Při prohlídce auta pak nalezli krabičky s léčivy, ve kterých bylo téměř devět set tablet určených na výrobu drogy,“ uvedl Zámečník.

Před policejní hlídkou prchal ale šestadvacetiletý mladík i v listopadu, a to ve Bzenci. „Místní policisté, kteří jej již dobře znají, chtěli při noční kontrole nahlédnout do jeho batohu. Podezřelý na nic nečekal a začal utíkat. Při útěku pak batoh zahodil do rybníka,“ přiblížil další honičku policejní mluvčí.

Jeho kolegové ale batoh vylovili a mimo osobních věcí utíkajícího v něm našli i nástroje, chemikálie a předměty, které sloužící k výrobě drog. „Při expertíze se na těchto předmětech zjistila přítomnost pervitinu,“ podotkl Zámečník.

Na úprchlíka pak na žádost policie vydal státní zástupce souhlas se zadržením. „Vypátrat se jej podařilo v prvním týdnu letošního roku u jeho přítelkyně,“ uvedl mluvčí. Policisté pak mladíka obvinili z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotoropními látkami a s jedy. Na návrh státního zástupce jej pak soudce poslal do vězení. Při následném soudním přelíčení mu hrozí až pětiletý trest.