Jižní Morava Malá a velká násobilka jim ještě pořád dělá problémy, ale zkušenostmi s drogami by předčili řadu dospělých. Dětí z jihu Moravy, které vyzkoušejí alkohol, cigarety nebo marihuanu, přibývá. Podle odborníků zároveň klesá jejich věk. „Zatímco dříve děti přišly do kontaktu s drogou poprvé kolem dvanácti let, dnes je to v jejich devíti. Výrazný skok sledujeme hlavně v posledních dvou letech," upozornil Jan Veselý z brněnské organizace Podané ruce, která situaci dlouhodobě sleduje.

Ročně organizace pracuje v Jihomoravském kraji s třinácti a půl tisíci dětmi ze základních škol. Situace se ale na různých školách liší. „Jsou třídy, kde děti na druhém stupni základní školy téměř nemají s konopím zkušenost. Jinde ho užívá třeba i polovina žáků ve třídě," upřesňuje Veselý.

Sám zná devítiletého chlapce, který byl na marihuaně závislý. „Měli jsme i případ, kdy vnuk chodil kupovat pervitin se svým dědečkem," popsal Veselý.

Právě rodina, spolužáci a vrstevníci mají podle odborníků na užívání návykových látek u dětí největší vliv. „Pokud je ve třídě dítě, které užívá nějakou nelegální látku, může s sebou stáhnout víc lidí," vysvětluje Veselý.

Problém je také v tom, že užívání návykových látek se mezi žáky a studenty stává normou. „Je natolik rozšířené, že vzniká tlak i na ty, kteří je odmítají. Děti se bojí, že se před ostatními zesměšní, pokud třeba marihuanu nebo cigarety nevyzkoušejí. Když jsme se ptali dětí v jedné třídě, kdo z nich by dokázal přinést do večera marihuanu, přihlásilo se osmdesát procent žáků," objasnil Veselý. Situaci komplikují často i rodiče, kteří jsou mnohdy vůči marihuaně tolerantnější než dřív.

To potvrzuje i Martin Holiš z brněnské organizace Ratolest, která také pořádá preventivní programy. „Lidé už nedělají povyk, když mladí pijí alkohol, a drogy zase nekontrolují policisté," tvrdí Holiš.

Drogy a děti
- dříve se děti setkávaly s cigaretami ve věku 11 až 12 let, dnes je to mezi 9 a 10 lety
- s marihuanou se děti dříve setkávaly ve 13 letech, dnes je to ve 12 letech
- na prvním stupni základní školy užívá pravidelně marihuanu 10 až 14 procent žáků
- na druhém stupni užívá marihuanu pravidelně 25 procent žáků

U dětí a mladých lidí může přitom braní drog podstatně ovlivnit i jejich zdraví. „Mentální vývoj u žáků základních škol nebo mladých lidí je totiž stále ve vývinu. Pokud užívají lehké drogy, vývoj se může narušit. Důsledkem toho mohou vzniknout i duševní poruchy," upozornila lékařka Soňa Dudešková z psychiatrické nemocnice v brněnských Černovicích.

Marihuana navíc může fungovat jako spouštěč schizofrenie u lidí, kteří k tomu mají předpoklady. „Nese s sebou rizika kouření tabáku, navíc se zvýšením rizikem rakoviny hrtanu. Může vést i k deprivaci, nezájmu a apatii. Může se stát, že kvůli tomu žák nedokončí školu," doplnila Dudešková .

Terénní pracovníci z Podaných rukou proto děti přímo v ulicích měst učí, co mohou drogy způsobit. Současně zjišťují, jak velké zkušenosti děti s návykovými látkami mají. „U marihuany je na základních školách pravidelných uživatelů mezi dětmi kolem deseti až patnácti procent. U starších dětí do osmnácti let pak trávu užívá pravidelně každý čtvrtý. Nepravidelně pak až padesát procent," doplnil Veselý.

Podle něj v posledních letech přibylo i mladých lidí do osmnácti let, kteří s drogami experimentují. „Na tanečních akcích máme informační stánky. Vidíme, že zkušenost s drogami má více lidí než dřív. Jedná se především o uživatele marihuany a extáze," popsala terénní pracovnice Lucie Mašková, která s problémovými dětmi komunikuje.

Šíření návykových látek je přitom trestné i pro mladistvé. „A to v případě, že je dítě starší patnácti let," doplnil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

GABRIELA PETRIKOVÁ