Podle předsedy jejího okresního sdružení v Hodoníně Jiřího Matušky by komora musela dostat nejdříve oficiální podnět. Ten by musel přijít od policie, kraje či konkrétního pacienta.

„Pokud dostaneme podnět, tak to prošetříme, protože to vrhá špatné světlo na všechny doktory v okolí,“ uvedl Jiří Matuška. Ten se za osm let v představenstvu hodonínské lékařské komory s podobným případem nesetkal. Pokud by revizní komise lékařské komory případ prošetřovala, mohla by udělit lékařům peněžitý trest či pokárání, ale pozastavit členství v komoře může jen v případech vážného ohrožení zdraví pacientů. „Toto je spíš hospodářská kriminalita,“ vysvětlil Matuška. Ten doplnil, že pokud už se případem zabývá policie, komora musí počkat na výsledek vyšetřování.

Revizní komise lékařské komory v Hodoníně zatím podle jejího člena Josefa Blažka žádný podnět neobdržela. „Lékařská komora s tím nemůže v současnosti nic dělat, protože existuje presumpce neviny. Neexistuje žádné obvinění, zatím jde jen o podezření. Nyní je to na policii,“ konstatoval Blažek.

Na vystavování falešných receptů se došlo díky stížnosti pacientky, která se obrátila na pojišťovnu kvůli lékům ve výpise zdravotnických výkonů, jež nikdy neužívala. Nemocnice v Kyjově pak zjistila, že jí někdo odcizil nemocniční recepty a informovala, že podvádět s nimi měli lékaři, kteří působili ve Veselí nad Moravou. Policie podezřívá z podvodu prozatím dvě osoby, vyčíslená škoda kolem sta tisíce korun podle ní nemusí být konečná.

Většina redakcí oslovených lékařů se nechtěla k případu vyjadřovat, protože nemají dostatek informací. Jeden z nich si myslí, že falšování receptů se nedá zabránit a je to jen na zodpovědnosti lékařů. Další, jehož jméno redakce také zná, spekuloval, že do celé kauzy by museli být zapletení i lékárníci, protože větší množství předepsaných léků by lékaři nemohli sami vyzvednou, ani je pak prodat.

ČTĚTE TAKÉ: Další podezření: Lékaři zřejmě zneužili data

JANA RYBOVÁ
ZUZANA ČERNÁ