Podezření ze sexuálního obtěžování nezletilé dívky potvrdilo brněnské biskupství a poskytlo redakci Deníku Rovnost exkluzivní stanovisko. Na skandál upozornila redakci čtenářka.

Oznámení na duchovního J. Č. obdrželo Biskupství brněnské den před Vánoci. „Dne 23. prosince 2022 přišlo na brněnské biskupství oznámení, které vyjadřovalo podezření na sexuální zneužívání jedné osoby ze strany duchovního. Na základě této skutečnosti bylo brněnským biskupstvím téhož dne zahájeno, v souladu s platnou normou vatikánské Kongregace pro nauku víry, předběžné šetření v této záležitosti a učiněno preventivní opatření formou zákonného příkazu,“ sdělila exkluzivně Deníku Rovnost mluvčí biskupství Martina Jandlová.

Tomáš P. u Krajského soudu v Plzni.
Za uříznutí varlete dostal kněz z Želivu podmínku a musí se léčit

Zmíněná opatření se podle ní týkají především pozastavení výkonu úřadu faráře, příkazu pobytu mimo farnost a zákazu pastorační práce s mládeží. A to po dobu, než bude vydáno další rozhodnutí. „Duchovnímu byl nařízený kontakt s psychologem a byl mu přidělen stálý dohled zkušeného tutora. Toto opatření bylo vydáno kvůli preventivní ochraně možné oběti,“ doplnila Jandlová.

Stejná osoba

V prosiměřické farnosti, pod níž Vítonice spadají společně s Banticemi, zavládl neklid. Informace se mezi lidmi šíří bez oficiálního sdělení a vzbuzují dohady. „Nevím co je na tom pravdy, slyšela jsem, že vítonický farář byl zadržen kriminální policií z důvodu, že zneužíval nezletilé a jedna dívka skončila v nemocnici se zraněním. V Prosiměřicích kvůli tomu měli ve farnosti mimořádné zasedání,“ sdělila místní žena. Své jméno si nepřála zveřejnit, redakce jej však zná.

Mnozí o události nevěděli, překvapeně reagovala například i tamní starostka Pavlína Horáková. „Vím, že je pan farář nyní někde pryč, ale důvod neznám,“ řekla starostka Horáková.

Jihomoravští policisté zatím ale žádné oficiální oznámení na stole nemají. „Do této chvíle jsme neobdrželi žádné informace ani oznámení o tom, že by na Znojemsku mělo k tomuto závažnému činu dojít,“ uvedl mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb.

Událost tak řeší v současné době samotné biskupství, v režimu trestního řízení se nenachází.

V dodatečné reakci brněnské biskupství uvedlo, že podobný podnět na nevhodné chování kněze obdrželo už před čtyřmi lety. To se však neprokázalo. Podnět tehdy podala stejná osoba jako nyní. „Biskupství brněnské obdrželo v únoru 2019 podnět, v němž bylo uvedeno, že před třinácti lety mělo pravděpodobně dojít k sexuálnímu obtěžování jisté osoby knězem J.Č. působícím na Znojemsku. Biskupství brněnské na uvedený podnět reagovalo tím, že podalo na Krajské státní zastupitelství trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu. To věc postoupilo Okresnímu státnímu zastupitelství ve Znojmě, které ve spolupráci s policií věc vyšetřilo a došlo k závěru, že skutek se s největší pravděpodobností nestal. Pokud by se popsaný skutek stal, byl by takový trestný čin již promlčený. Proto v květnu 2019 Okresní státní zastupitelství ve Znojmě věc odložilo, o čemž vyrozumělo i osobu, která podnět podala. V prosinci loňského roku podala tatáž osoba další podnět k prošetření nevhodného jednání kněze,“ uvedlo biskupství ve zprávě, kterou zveřejnilo na webových stránkách ve středu.

Ilustrační snímek
Učitel náboženství zneužíval jedenáctiletou dívku. Dostal šest let vězení

Sexuální skandál otřásl koncem roku také církví na Vysočině. Učitel náboženství z Jihlavska tam za zneužívání jedenáctileté dívky dostal natvrdo šest let. Obětí byla dcera jeho družky, která se následně čtyřikrát pokusila o sebevraždu.

Nedávno byl u soudu v Plzni pravomocně odsouzen také kněz z premonstrátského kláštera v Želivě na Pelhřimovsku za zločin neoprávněného odebrání tkání a orgánů. Kněz muži z Chebska při sexuálních hrátkách uřízl jedno varle. Nakonec dostal podmínku a musí podstoupit ústavní léčbu v psychiatrické nemocnici.