Policisté rozbili drogový gang, který léta působil na Veselsku. Podle kriminalistů vyrobila pětičlenná skupina ve věku šestadvaceti až sedmatřiceti let celkem jeden a půl kila pervitinu a jeho prodejem si přišla na částku v řádech milionů korun.
„Pervitin vyráběli i několikrát týdně v množství sedm až patnáct gramů, a to střídavě v Sudoměřicích a ve Vnorovech,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník. „Léčiva na jejich výrobu získávali, po květnovém zavedení omezení prodeje v českých lékárnách, zejména v blízkých slovenských městech.“
Na Slovensko jezdila skupina několikrát do týdne a po nákupu ihned vařila drogu. Tu pak prodávala v okolí Veselí nad Moravou, Uherském Hradišti a příhraničí.
Zásahová jednotka vtrhla do rodinných domů ve Vnorovech a Sudoměřicích zrovna v momentě, kdy muži drogu vyráběli. Na místech zadržela všechny zainteresované osoby a zabavila dvě kompletní varny.
„Případ byl dlouhodobě rozpracován, kdy na něm pracovalo několik kriminalistů,“ komentoval mluvčí shromažďování důkazů a přípravy na zásah, k němuž došlo minulý týden. Policisté se rozhodli případ zveřejnit až nyní.
Všichni členové gangu jsou pravidelnými uživateli drog a část látky vždy sami spotřebovali. Prodej pervitinu se pro ně stal výhodným byznysem. Policisté hovoří o získaném výdělku až v řádech milionů korun. Po dobu dvou až tří let výrobcům pod rukama zkrystalizoval zhruba jeden a půl kilogramu pervitinu.
„V současnosti se za jeden gram této drogy platí až dva tisíce korun. Jeho cenu zvýšilo právě květnové opatření v českých lékárnách. Do té doby se dal jeden gram pořídit zhruba za tisíc korun,“ uvedl Zámečník.
Hlavní postavou gangu je šestatřicetiletý muž, který si trest za stejný prohřešek odpykal už v minulosti. Kriminalisté ho označili za hlavního výrobce a hlavu skupiny, která vše organizovala. Ten jediný je momentálně ve vazbě. Zbylou čtveřici policisté vyšetřují na svobodě. Všem hrozí vězení až po dobu deseti let.
Pervitin patří mezi narkomany v České republice k nejoblíbenějším drogám. Dokáže však člověka zcela duševně i tělesně změnit. „Pervitin má tu moc vygumovat pocitovou část. Lidé jsou pak necitliví. Okolí nechápe, jak mohou sobě i ostatním tolik ubližovat,“ sdělila před časem v rozhovoru pro týdeník Slovácko Hana Čamlíkova, ředitelka kyjovské komunity Krok. „Úsměvné je potom to, že necítí třeba bolest. Když u nás odloží drogy, neustále chodí do nemocnice, protože zjišťují, co vše je bolí.“
V Česku se odhaduje až na dvacet tisíc problémových uživatelů pervitinu. „Po droze je značná poptávka také v Německu, Rakousku i v Anglii,“ uvádí například webové stránky doktorka.cz.