Škrdla se k přepadením sám přiznal a absolvoval i tři policejní rekonstrukce na místech, kde k loupežím došlo. Spolu s ním odsoudil soud jako jeho spoluviníka i Renatu Čučkovou. Ta dostala dva roky podmíněně.

Šokem ale skončilo čtení rozsudku pro původně odsouzeného Jaroslava Schindlera. Ten si za stejný čin svůj podmíněný trest už odpykal. Dosud navíc splácí finanční škodu České poště. V pondělí doufal, že přiznání nového viníka prokáže, že on sám je nevinný. Soudce Pavel Rujbr ale nakonec v odůvodnění rozsudku uvedl, že se neprokázalo, že by se dva původně odsouzení mladíci loupežných přepadení nedopustili.

„V případě dvou přepadení na ulici Pražská a Dr. Janského nebylo přesvědčivě prokázáno, že se již dříve odsouzení Tomáš Čepura a Jaroslav Schindler na těchto loupežích nepodíleli. Soud nemohl pominout původní Čepurovo doznání, ani pachové stopy, které byly na místě činu,“ komentoval Rujbr.

Trest, který stejný soud ve věci přepadení dvou ze tří listonošek vynesl již před sedmi lety, tak platí. Případ tehdy řešil dnešní předseda znojemského soudu a Rujbrův nadřízený Jaromír Kapinus.

„Soud evidentně nechce uznat chybu svého předsedy, který svým dřívějším rozsudkem toto vše způsobil. Odsoudili mne za loupež společně s lidmi, které vůbec neznám. A jak všichni slyšeli, Škrdla u soudu potvrdil, že mě nezná také. Vůbec to nechápu. Jak se mám nyní bránit proti důkazům, které si policisté vyrobili dva měsíce po mém bývalém obvinění,“ reagoval na čerstvý verdikt soudu zdrcený Schindler.

Správné rozhodnutí

Druhý původně odsouzený Tomáš Čepura se soudního jednání neúčastnil.
Z pondělního rozsudku plyne, že k justičnímu omylu ve Znojmě nedošlo a jak policie, tak následně soud rozhodli správně. Z odůvodnění pak navíc logicky vyplývá, že pošťačky přepadávala v podstatě čtyřčlenná skupina složená ze dvou původně odsouzených a nově odsouzených Škrdly a Čučkové.

A to navzdory tomu, že sám Škrdla opakovaně uvedl, že ani Čepuru ani Schindlera nezná.
Škrdla se u soudu omluvil všem třem přepadeným listonoškám. Omluva vůči Schindlerovi nebo Čepurovi ale nepřišla. „Nechtěl jsem nikomu ublížit. Byl jsem bez práce v těžké situaci. Mrzí mne to,“ řekl Škrdla.

V obsáhlém odůvodnění rozsudku soudce Rujbr mimo jiné potvrdil, že vnímali pachové stopy jako důkaz, že Čepura i Schindler na místě činu mohli být. „Náhodný kontakt Čepury s čepicí ve sklepě domu vylučuji. Policie byla na místě za dvacet minut po činu,“ naznačoval Rujbr.
Rozsudek dosud nenabyl právní moci, obhájci obou obžalovaných si ponechali lhůtu na odvolání.