„Chceme zvýšit bezpečnost na železničních přejezdech a zároveň se snažíme vymýtit ten nešvar, kterým je jízda nebo chůze na červenou v době, kdy ještě nejede vlak nebo už projel a řidiči si přesto troufnou na červenou projíždět,“ říká k akci hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Dvojice policistů dostává přes vysílačku od kolegů, kteří sedí o několik desítek metrů před nimi v civilním autě a vše snímají kamerou, hlášení o dopravním přestupku. S jízdou přes přejezd na červenou sice nemá nic společného, přesto hlídka zastavuje hned dvě auta. Jeden z řidičů nemá zapnutá světla. Při orientační kontrole na alkohol mu navíc policisté naměří přes půl promile. „V úterý byl trochu lepší večer,“ říká řidič Milan ze Vnorov.

„Dnes jedeme nakupovat, tak už jsme dojeli. Teď musíme odstavit auto. Příště si dám pozor,“ kaje se.

Za několik minut se situace opakuje. Hlídka dostává hlášení o přestupku opět u dvou aut. Jeden z řidičů má telefonovat za jízdy. Policisté ho společně zastavují. Handrkování začíná.

Přestože ho viděla hlídka skrytého dohledu a následně i oba policisté s telefonem u ucha, řidič tvrdí, že nevolal. „Viděli jsme ho všichni a bude tvrdit něco jiného,“ kroutí hlavou policisté. „Vždycky to záleží na lidech. Řidič, který nadýchal, přestupek uznal a ještě si auto odtlačil a tady nám bude druhý řidič do očí tvrdit, že nevolal,“ srovnává dopravní policista František Beneš.

Za dvě a půl hodiny neřeší policisté kromě běžných dopravních přestupků to, proč daný den akci dělali. „Už o nás ví, vzájemně se probliknou,“ říká Beneš. Na jednu stranu je to jistě dobře. Za jedenáct měsíců letošního roku už totiž policisté řešili na železničních přejezdech a jejich blízkosti sedm nehod. „O život letos na přejezdu přišli dva lidé, což je o jednoho víc, než vloni,“ poukazuje jeden z šéfů dopravního inspektorátu v Hodoníně František Vaďura, který dodává, že statistika za letošek však ještě není uzavřená.

Podobně to nejspíš vypadá i před Moravským Pískem, kde od rána stojí další hlídka. Výsledky akce však policie zveřejní až ve čtvrtek.