S končícím zářím a příchodem chladnějšího počasí se uzavírá i letošní chatařská sezona. Blížící se zima a odcházející chataři lákají do osad zloděje. To potvrzují na Hodonínsku také policisté.

Tato vloupání rozdělují do dvou kategorií. „Jedny řešíme nejčastěji v zimě, kdy se do chatky vkrade bezdomovec, který chce přespat v teple. Vezme maximálně oblečení, vařič či konzervu s jídlem. Škody jsou většinou několik set korun," přiblížila policejní mluvčí Kamila Haraštová s tím, že u druhého typu případů se chmatáci zaměřují na vybavení budov. „I přes zimu tam často zůstávají cennosti, například elektronika nebo nářadí. Tady už škody narůstají i na několik tisíc korun," sdělila Haraštová.

Podle ní počet krádeží klesá už na jaře a nejméně je jich pak v létě. „Ubývá jich pochopitelně v době, kdy na chalupy začnou jezdit lidé, kteří tam zajišťují neustálý pohyb," potvrdila mluvčí. Zároveň upozornila na výhody prevence. U ní ale nejde jen o zabezpečení chaty, ale i o to, co v nich přes zimu zůstane. „Nechají-li tam lidé elektroniku a cenné věci, škody jsou pochopitelně vyšší. Doporučujeme proto chatařům, aby si podobný majetek odváželi po sezoně domů," dodala Haraštová.

Na toto období upozorňují i pojišťovny a radí, jak nejlépe nezvané návštěvě zabránit. „Určitě je důležité zamknout všechny dveře bezpečnostními zámky, zavřít okna i okenice. Je dobré, když nejde odnikud vidět, co vše zůstalo uvnitř. Proto také lidem doporučuje nemluvit na veřejnosti o tom, co vše v chatě mají," uvedla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Na svou bezpečnost myslí i sami chataři. Přesto, že své chaty brání, před vloupáním je neuchrání. „Chalupu máme zabezpečenou zámky, okenicemi a celý pozemek je oplocený. I tak se k nám už jednou zloděj dostal, rozbil si totiž kamenem okýnko na toaletě. Myslím, že když bude chtít, tak cestu si najde. Máme navíc chatu v oblasti, kde se přes zimu pohybuje minimum lidí, takže ani hlučného zloděje by si tam nikdo nevšiml," řekl třicetiletý chatař z Hodonína, který si právě kvůli zlodějům nepřál uvést jméno. Redakce ho však zná.

Podobným způsobem se obohacovala také trojice, kterou dopadli před několika dny hodonínští policisté. Kromě chatek vybílila i garáže. „Při výslechu se přiznali k devíti vloupáním a v celkovém součtu způsobili škodu za téměř sto tisíc korun," přiblížil nedávný případ hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. V jedné z chat ukradli dokonce i dva kartóny mléka, láhev vína nebo gumové boty. „Na dalších místech sebrali nejen vak s rybářskými potřebami, benzinovou sekačku, akuvrtačku, ale i elektrický kabel, který byl uložený v zemi," dodal Zámečník.