„Po covidu se znovu uvolnila pravidla. Lidé se můžou zase volně pohybovat. To znamená, že je i víc příležitostí pro páchaní trestných činů,“ upřesnil náměstek Libor Kachlík.

Trestné činy páchané na důchodcích a v kybernetickém prostředí

Dvojnásobný nárůst oproti roku 2021 policisté zaregistrovali u trestných činů v kybernetickém prostředí. Minulý rok to bylo celkem 2 170 případů. „Vyšetřovali jsme podvody v internetových bazarech i odcizení identity u bankovních účtů. Tady jsme vysledovali propojenost se zahraničím. Jednalo se třeba o Ukrajinu nebo Rumunsko,“ sdělil náměstek.

Na jednoho poškozeného klienta připadá škoda přes 160 tisíc korun. Ilustrační foto
Internetový zločin narůstá. Podvodníci toužili i po příspěvcích na děti

Podvodům a krádežím v IT prostředí podlehli podle statistik hlavně důchodci nebo technicky méně gramotní lidé. Tady policie zaregistrovala hned osmadvacet případů. Předcházení těmto případům chtějí policisté zabránit zviditelněním situace v médiích a vzděláváním žáků základní školy.

Drogová kriminalita

V Jihomoravském kraji stoupá také drogová kriminalita. V tomto případě šlo o 368 případů, což je o sedm více než v roce 2021. Na Brněnsku a Blanensku to byl nejčastěji pervitin a kokain, zatímco na území Znojemska, Hodonínska a Břeclavska převažovala marihuana. „Prodejce drog se nám zadržet většinou podařilo, ale dostat se k samotným výrobcům je složitější,“ potvrdil ředitel Krajského ředitelství Jihomoravského kraje Leoš Tržil.

Nelegální imigrace

Odbor cizinecké policie v minulém roce vyšetřoval celkem 13 814 případů nelegálních imigrantů, což je nevyšší číslo za posledních osm let. „Skoro devadesát čtyři procent tvořili Syřané. To je také důvod, proč byly na nějakou dobu zavedeny kontroly na státních hranicích,“ komentoval situaci Tržil.

Převaděč s dodávkou, v níž převážel třicet migrantů ze Sýrie, 1. října 2022 ráno havaroval na kraji Břeclavi.
Dodávka s migranty bourala v Břeclavi. Po honičce s policí jsou zraněné i děti

Na hranicích ostraha zadržela i 149 převaděčů, kteří nelegální přesun osob ze zahraničí umožňovali.

Majetkové trestné činy

Policisté v roce 2022 zaregistrovali větší nárůst škod na majetku. Těch bylo 10 810, což je o dva tisíce více než v roce předchozím. Nejvíce jich policie zaznamenala v Brně. „V posledních letech zaznamenáváme nárůst cizinců a organizovaných skupin. Pachatelé se vloupávají do rodinných domů a bytů. Minulý rok jsme třeba řešili případ Litevců, kteří v objektu družstva odcizovali navigace a další věci,“ řekl Kachlík.