Jen deset minut stačilo policistům na to, aby dopadli zloděje, který ve čtvrtek v noci přepadl s nožem v ruce recepční jednoho strážnického hotelu. Letos si tak připsali další úspěšně vyřešený případ.

Těch řešili za loňský rok na Hodonínsku téměř dva tisíce tři sta. A skoro šedesát procent z nich se jim podařilo objasnit, a dotáhnout tak do zdárného konce.

„Objasněností trestných činů se řadíme na přední příčku v celém kraji,“ srovnal hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Policistům v sousední Břeclavi se přitom za loňský rok podařilo objasnit necelou polovinu trestných činů, které vyšetřovali. V Uherském Hradišti pak byla policie při vyšetřování úspěšná z necelých dvaapadesáti procent. „Naši policisté jsou opravdu šikovní, mají dobrou místní osobní znalost a pracují na plný výkon,“ zhodnotil Zámečník.

close zoom_in Přestože jsou zdejší policisté v řešení kriminality, čím dál úspěšnější, faktem zůstává, že jí v regionu od roku 2005 neustále přibývá. Zatímco loni řešili 2217 případů, letos jich museli objasňovať o sedmapadesát víc.

Ve skupině násilných tresných činů přibyl za loňský rok jeden případ vraždy, šest případů loupeží, pět případů vydírání a celých deset případů úmyslného ublížení na zdraví. U mravnostních trestných činů se zvýšil počet ohlášeného pohlavního zneužívání, a to ze čtyř osob na devět. Podle psychologa Jaroslava Klimenta dnes lidé ztrácí ostych podobné věci hlásit. „Dříve to byla ostuda celé rodiny a podobné věci se zatajovaly,“ říká odborník.

Vyšší počet je také u trestných činů, které souvisí s majetkem. Oproti roku 2008, kdy jich policie evidovala 997, jich o rok později řešila 1036.

Nejvyšší nárůst přitom policisté meziročně zaznamenali u kapesních krádeží, a to téměř na trojnásobek.

Podobně si stojí statistiky u hospodářské trestné činnosti, kde se čísla také zvýšila. V roce 2008 řešili policisté 255 případů, o rok později jich bylo 262. Na muže zákona se přitom lidé obraceli častěji s podvodným jednáním a dále policie vyšetřovala téměř dvakrát více případů neoprávněného držení platební karty.

Mění se ale i počet trestných činů v jednotlivých obvodních odděleních, kterých je v regionu šest – Bzenec, Dubňany, Hodonín, Kyjov, Strážnice a Veselí nad Moravou. Zatímco od roku 2005 ubývá kriminality v Hodoníně, kde ještě před pěti lety řešili policisté téměř tisíc trestných činů a v loňském roce už jich bylo o více než sto padesát méně, téměř čtyřiadvacet procent přibylo trestných činů ve Veselí nad Moravou.

„Poté, co se zrušila dvě oddělení pohraniční policie, v Javorníku a Nové Lhotě, ubylo na Horňácku policistů, kteří sami o sobě působili preventivně. Dnes na Horňácko vyjíždíme častěji než dřív a navíc je cesta na Slovensko otevřená, takže nám mohou ujíždět pachatelé,“ vysvětluje si situaci vedoucí obvodního oddělení policie ve Veselí Stanislav Čermák.