„Za nižším počtem trestných činů můžeme spatřovat dobře odvedenou preventivní práci ať již pořádkových, nebo dopravních policistů, či pracovníků preventivní informační skupiny. Tedy především na půdě prevence trestných činů sklízíme ovoce,“ uvedl hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Objasněnost případů však naopak klesla, a to o 2,3 procenta. Policistům se podařilo objasnit celkem 57,2 procenta všech případů, což je nejnižší číslo za posledních pět let.

„Nižší objasněnost může být způsobená mnoha faktory. Jednak je to větší zkušenost pachatelů, kteří páchají trestné činy dokonaleji, zanechávají po sobě méně stop a dávají si větší pozor. Dále to může být nedostatečná spolupráce občanů s policií, kteří například krádeže vloupáním hlásí příliš pozdě, kdy už lze těžko na místě činu hledat stopy k dopadení pachatele,“ zdůvodnil Zámečník.

Největší podíl na trestné činnosti má již tradičně majetková trestná činnost. Ta tvoří téměř polovinu ze všech spáchaných činů, což je 1019 případů.

V roce 2010 zaznamenali vyšetřovatelé nárůst krádeží vloupáním (především do rodinných domů), přesto je jejich počet téměř o čtvrtinu nižší než v roce 2006. Policie proto stále zdůrazňuje nutnost individuální ochrany majetku. Významně naopak ubylo kapesních krádeží, krádeží aut a motocyklů či věcí z automobilů. Přibyly ale krádeže kol.

Dvě vraždy

Násilných trestných činů bylo loni méně, ale kleslo i procento jejich objasněnosti. Vraždy se staly dvě, což je stejně jako loni a předloni.

„Jedním z podstatných ukazatelů práce policie je objasněnost vražd. Jižní Morava patří v tomto ohledu mezi vůbec nejúspěšnější kraje. Daří se nám totiž vyřešit téměř sto procent případů,“ řekl jihomoravský policejní mluvčí Bohumil Malášek. Jinak se však objasněnost násilných trestných činů rok od roku snižuje. Naposledy se dostala na 71,2 procenta, což je nejhorší číslo za posledních pět let.

Práce přibyla policejním jednotkám v uplynulém roce nejvíce v řešení takzvané ostatní trestné činnosti. Ta vzrostla od roku 2009 o plnou třetinu. Jde především o maření výkonu úředního rozhodnutí či výtržnictví.

Nepříznivý vývoj se naopak otočil u drogových trestných činů. Těch statistiky vloni zaznamenaly rovných čtyřicet, což je o deset méně než ve dvou předcházejících letech.

Terčem pachatelů trestných činů se častěji než v minulosti stává hospodářská kriminalita. Ve společnosti, která je stále víc provázaná a závislá na bankovních službách, hledají podvodníci cesty ke svému obohacení právě jejich prostřednictvím. Objasněnost a pravděpodobnost dopadení pachatele v těchto případech však není nejlepší.

„Podvodníci jsou vždy o krok napřed, jsou vynalézaví, proto proti nim vyvíjíme stále nové technologie, kterými se pokoušíme jim v jejich snažení zabránit,“ sdělila mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Zároveň dodala, že jejich finanční společnost žádný citelný nárůst útoků ze strany pachatelů nezaznamenala. Ze statistik však vyplývá, že kromě úvěrového podvodu vzrostlo též neoprávněné držení platební karty, tedy její nezákonné zneužívání.

Kriminální činnost se nevyhýbá žádnému místu, okres Hodonín samozřejmě není výjimkou. Na jeho území bylo v uplynulém roce stíháno a vyšetřováno 1319 lidí, z čehož necelou polovinu tvořili recidivisté. Přestože ženy nemají tendenci páchat trestné činy a dopouštějí se jich v podstatně menší míře než muži, jsou to právě ony, které se na celkové kriminalitě hodonínského okresu podepisují stále větší měrou.

MILAN MASAŘÍK