Ve městě s více než třemi tisíci obyvateli sídlí i státní policie. „Strážníky ale potřebujeme na kontrolu dodržování vyhlášek, na hlídání správného parkování nebo ostrahu objektů. K tomu totiž dosud využíváme soukromou bezpečnostní agenturu,“ poukázal starosta.

Strážnici by také obsluhovali kamerový systém. „Provoz městské policie může vyjít zhruba na půldruhého milionu korun,“ vyčíslil Miloš.

Dva roky fungují strážníci například ve Ždánicích na Hodonínsku. Tam je chtěli mít z podobných důvodů jako v Hrušovanech. „Nyní máme dva strážníky, kteří sice nepracují pořád, ale využíváme je třeba i na zajištění bezpečnosti na akcích města,“ řekl tajemník ždánického městského úřadu Roman Vrábel.

Provoz městské policie v městečku s necelými dvěma a půl tisíci obyvateli vyjde ročně kolem jednoho milionu korun. „První rok je ovšem kvůli nákupu vybavení a proškolení pracovníků o něco dražší,“ poukázal tajemník.

Práci strážníků ve větším městě oceňuje například Kateřina Procházková z Hodonína. „Určitě je obdivuji. Myslím si, že toho dělají mnohem víc, než jen nasazují botičky,“ vyjádřila se žena.

Podle velitele Městské policie v Břeclavi Stanislava Hrdličky se může ale situace se strážníky v menších městech a vesnicích zkomplikovat. „Nevykonávají totiž nepřetržitou službu. Takže například nemohou přiložit na kolo auta botičku. Museli by ji před skončením pracovní doby zase odstranit,“ naznačil Hrdlička.

Naopak funkční a stále žádanější je podle něj pomoc strážníků z větších měst v okolních obcích. „Cítím tlak na uzavírání veřejnoprávních smluv a zajišťování služby i mimo Břeclav. Naši lidé slouží třeba v Lanžhotě a Podivíně,“ upřesnil.