Také proto se společnost Lesy České republiky v předvánočním čase na krádeže stromků v posledních letech více zaměřuje.

„Posilujeme intenzitu dozoru v lesích, a to zejména v místech, která by zloděje mohla nejvíce lákat. Zároveň činíme i řadu preventivních opatření,“ sdělil mluvčí společnosti Lesy České republiky Zbyněk Boublík s tím, že mezi ty nejradikálnější patří postřik stromků chemickým roztokem.

„Na stromcích není vidět a za chladu není většinou ani cítit. Při pokojové teplotě však tato látka silně zapáchá,“ sdělil Boublík s tím, že dalším opatřením je odstraňování bočních větví či přestříkávání větví a kmínku stromu barevným sprejem.

V posledních letech většinu vánočních stromků na trhu pěstují specializované firmy na plantážích mimo les. Díky tomu dosáhnou lepšího estetického vzhledu a právě ten je pro kupujícího rozhodující.

Z plantáží v šumavských Klatovech vozí již léta stromky Rostislav Uhman, který ve Strážnici nabízí jedle, borovice i smrčky.

„Už v létě se jedeme na plantáž podívat a stromky si vybíráme. Před samotným prodejem si pak pro ně sami zajedeme, uřežeme si je a sami si je 
i dovezeme,“ uvedl Uhman.

Díky tomuto postupu nemusí navíc zaplatit těm, kteří se rozvozem stromku zabývají. Pro lidi, kteří si chtějí stromek koupit, to znamená, že letos si za něj nepřiplatí.

„Kromě cen máme standardní také nabídku. Navíc máme patnáct douglasek, ta má ale velmi měkké haluze. Je to takový citlivý strom. Jedlička je pevnější, i proto jde nejvíc na odbyt. Po ní samozřejmě borovice,“ doplnil Uhman.

Za stejné ceny

Prodávat se začíná už i v Hodoníně před supermarkety. Nejpozději na Mikuláše bude podle mluvčího obchodního domu Kaufland Michaela Šperla v prodeji borovice, smrk a jedle, a to za stejné ceny jako v loňském roce.

„Zákazníkům nabízíme stromky především z České republiky. Jedle pocházejí z Dánska,“ sdělil mluvčí.

Podle něj je ale stále vyšší zájem i o umělé stromky, které se v obchodním řetězci také prodávají.

Vánoční stromky mohou lidé sehnat také u lesníků. Podle Boublíka je ale počet těchto stromků velmi omezený. Stromky totiž pocházejí z nutných prořezávek prováděných při běžné péči o mladé lesní porosty.

„Při prořezávce se odstraňují především stromy netvárné a stromy, které by vadily růstu perspektivních jedinců. Tím se zvyšuje budoucí kvalita i stabilita lesa. Prořezávky vybraných smrkových, případně borových porostů však Lesy České republiky ponechávají až na dobu těsně před Vánocemi,” vysvětlil Boublík.

Riskují životy

Jak doplnil, společnost řeší vedle krádeže v posledních letech ještě jeden velký nešvar, kterým jsou krádeže jmelí.

Jeho trhání přitom zakazuje zákon o lesích. Povolit ho může jen majitel nebo správce lesa. Nehledě na to, že při krádežích lidé riskují i vlastní životy. Jmelí totiž roste až na vrcholcích stromů, proto je obtížné se k němu dostat.

„Lidé tak šplhají do obrovských výšek, aniž by přitom měli odpovídající vybavení a znalosti. Před pěti lety na to doplatil nedaleko Chrudimi 
i mladý muž, který při nelegálním česání jmelí spadl 
z dvacetimetrového stromu a zraněním na místě podlehl,” informoval mluvčí Lesů ČR s tím, že se najdou i takoví zloději, kteří k získání pár větviček jmelí používají stupačky s kovovými hroty. Ty však narušují kůru zdravých stromů. „Stromy jsou pak náchylnější k nákazám dřevokaznými houbami, což může vést až k úplnému odumření stromu,” uvedl Boublík. Jak doplnil, řada lidí se kvůli pár větvičkám jmelí nebojí ani samotný strom pokácet.