Mezi odevzdanými zbraněmi se objevilo několik rarit. „Máme tu například ruský kulomet Maxim I., který i s podvozkem vážil pětašedesát kilo a museli ho táhnout dva muži,“ popsal jihomoravský komisař z odboru služeb pro zbraně Ivo Tesař.

Největším úlovkem jihomoravských policistů byly dvě protitankové pušky sovětské výroby. Používaly se na počátku II. světové války a k jejich obsluze byli potřeba tři muži. Dva se starali o pušky, třetí jim nesl střelivo. „Jsou tak velké, že balistické zkoumání muselo proběhnout přímo na oddělení, kam byly odevzdány. Nebylo totiž možné je převést na balistické oddělení krajského ředitelství,“ uvedl Tesař.

Celkem osm set osmdesát zbraní na jihomoravské policejní služebny přineslo 853 lidí. „Je to tím, že někteří odevzdávali více zbraní,“ vysvětlila policejní mluvčí Petra Vedrová.

V porovnání s minulými amnestiemi v letech 1996 a 2003 se počet odevzdaných zbraní zvýšil. „Podle toho soudíme, že lidé čím dál více věří v beztrestnost, kterou jim zákon zaručuje,“ myslí si Tesař.