„Skupinu, která je obviněná z pěstování konopí ve velkém množství, tvořili převážně příbuzní. Produkci, distribuci a vývoz marihuany podle zjištění kriminalistů zajišťovaly tři generace jedné rodiny. Skupina se byznysu věnovala několik let, vydělala si řádově miliony korun,“ informovala mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová.

Podle informací Deníku policisté zasahovali také přímo v Kyjově či v jeho blízkém okolí. Šlo o spolupráci při vyšetřovaní týmu Národní protidrogové centrály se slovenskou prokuraturou a Národní kriminální agenturou, což vedlo k zadržení a obvinění deseti obyvatel České republiky a jednoho cizince. „Šest lidí skončilo ve vazbě,“ upozornila mluvčí Šmoldasová.

Policisty objevená marihuana z malé lesní plantáže ve Ždánickém lese. Snímky z roku 2022.
Drogový byznys a pěstírny konopí na Hodonínsku. Policie ví o pěti místech

Policie zabavila více než půl metráku sušené marihuany. „Zajištěno bylo jednašedesát kilogramů sušiny marihuany, tři osobní auta v celkové hodnotě jeden a půl milionu korun, hotovost tři a půl milionu korun, přes sedmnáct tisíc euro a dva miliony korun na účtech,“ zúčtovala Šmoldasová.

Podle kriminalistů má být hlavou rodinného gangu sedmačtyřicetiletý muž. „Z pěstování, sušení, finální úpravy a neoprávněného přechovávání rostlin jsou obvinění jeho rodiče a další příbuzní. Jako organizátor, poradce, logistik a zajišťovatel odběratelů fungoval jeho syn, student vysoké školy,“ nastínila mluvčí protidrogové centrály.

Mladík měl jezdit elektromobilem BMW, koupit si byt za pět milionů korun a na bankovních účtech měl nemalé sumy. „Z trestné činnosti je obviněný i bratr sedmačtyřicetiletého muže. Ten marihuanu uživatelsky testoval a fungoval jako prostředník a kontakt pro další muže, kteří jsou obvinění z prodeje drog,“ uvedla Šmoldasová.

Podle zjištění kolegů, členové skupiny věděli o tom, že marihuana míří také na vývoz na Slovensko. Policisté potvrdili distribuci v restauraci jedné z vesnic na Hodonínsku.

A kde rostliny rostly? Kriminalisté zjistili, že ve venkovních i vnitřních pěstírnách, ale i na volném prostranství, hlavně u rodiny. „Cena jednoho kilogramu sušiny marihuany byla kolem šedesáti tisíc korun, při odběru většího množství byla částka nižší,“ uvedla Šmoldasová s tím, že obsah účinné látky THC se podle analýz pohyboval kolem deseti procent. To řada specializovaných serverů přibližuje k hranici středního a vyššího obsahu THC u kvalitní marihuany.

Deváté kolo FORTUNA:LIGY zpestřilo derby Slavia - Sparta.
Muži z Hodonínska hrozí až osm let. Dělobuchem zranil otce se synem

„Vzhledem k tomu, že se jedná o organizovanou trestnou činnost a velký rozsah drog, hrozí pachatelům osm až dvanáct let vězení. Zahraničnímu pachateli hrozí deset až patnáct let vězení,“ dodala mluvčí protidrogové centrály.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Obří zájem o čerty v Hodoníně, krampusové se usadili v Bažantnici

Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek