"Informaci o zvířeti získala naše kolegyně z útulku, která se stará o kočky. Psa zavřeli do kůlny a byl v hrozném stavu. V očích měl rány, další zahnisané po celém těle. Mnoho z nich bylo řezných. V útulku jsem toho viděla už hodně, ale musím říct, že toto bylo strašné. Tak zbědované zvíře jsem snad ještě neviděla," sdělila vedoucí psího útulku ve Skalici Zuzana Mihová.
Téměř umlácený pes se podle ní zachránil tím, že jednoho z útočníků silně pokousal. Poté měl skončit v kůlně, kde jej měli nechat vyhladovět. „Byl tam bez vody a jídla několik dnů. Kdybychom dorazili o několik dní později, našli bychom v boudě už jen jeho tělo. Odchyt byl komplikovaný, mysleli jsme si totiž, že pracujeme s nebezpečným psem. Když však zjistil, že jej vezu pryč, opřel se mi o nohu a nechal se hladit," popisuje zážitek pracovnice útulku, která psa odvezla k veterináři v Hodoníně.
Nyní už vlčák útulek opustil. „Je v dočasné péči u paní v Hodoníně. Buď tam zůstane, nebo se pro něj najde nový domov. Musím říct, že teď už je pes v mnohem lepším stavu, než když k nám před několika dny přijel," porovnala Mihová.
Podvyživený
Hodonínskému deníku Rovnost se podařilo kontaktovat ženu, která si psa vzala k sobě. „Cesar je na tom sice mnohem lépe než předtím, jeho psychický i fyzický stav je ale špatný. Jí malinké porce a bojí se vody. Když se jde napít, musím mít v misce ruku. Byl strašně podvyživený. Stále chodíme na kontroly, oči se mu už zlepšily. Ten, kdo to udělal, musí být rozhodně potrestaný," vyjádřila se Gabriela Schneider z Hodonína, která má vlčáka nyní v péči. Podle jejích slov se z dočasné péče stane trvalá. „Díky Facebooku se o Cesarovi dozvěděla spousta lidí. Musím říct, že naštěstí k němu mnozí nejsou lhostejní. V pondělí mi například dorazil i balíček pro něj," svěřila se Schneider.
Republiková policie zatím případ nešetří. „Žádné oznámení jsme v současné době nedostali. Obecně za týrání zvířat hrozí vězení. Jeho délka záleží na tom, jestli zvíře přežije, nebo ne. Pokud týrání přežije, hrozí pachateli až dva roky odnětí svobody. Nepřežije-li, může mu soud vyměřit až tříletý trest," informoval hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.
Útulek zatím trestní oznámení nepodal. „Podáme jej v nejbližších dnech" potvrdila Mihová.
Zpráva o týraném psovi v Hodoníně se zatím nedostala ani ke krajské veterinární správě. „Za poslední týden o takovém podnětu nevím," sdělil ředitel Krajské veterinární správy Státní veterinární správy pro Jihomoravský kraj Jaroslav Salava.
Ředitel veterinární správy také upozornil na to, že utratit psa může pouze veterinář, a to jen v zákonem vybraných případech. „Jinak nepřichází do úvahy, že se někdo zvířete zbaví," sdělil Salava. Případy zákonného utracení jsou například slabost, nevyléčitelná nemoc, těžké poranění, genetická nebo vrozená vada, celkové vyčerpání nebo stáří zvířete, kdy je jeho přežívání spojené s utrpením. Možnost utracení existuje při bezprostředním ohrožení člověka. „Každý, kdo na sebe vzal závazek, že si koupí nebo začne chovat zájmové zvíře, tak přebírá i to riziko, že jej může utratit až v případech, které zná zákon. Jindy jde o týrání, za které může být postižený," dodal šéf krajské veterinární správy.