Čtveřici obžalovaných Stanislavu Pražanovi, Liboru Drábkovi, Františku Bačíkovi a Ivaně Ondrušové v souvislosti se smrtí mladíka hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi. V žalobě v pátek navíc přibyla ještě jedna právní kvalifikace. „Jsem nucen obžalovaným oznámit, že trestní řízení, stíhání a jejich jednání může být posuzováno i jako přečin porušování předpisů o nálepkách k označení zboží," upozornil hodonínský soudce.

Z důkazního materiálu přečteného v pátek totiž vyplývá, že policisté při prohlídce veselské restaurace U Stovky v září 2012 narazili na nedostatečně označené nádoby. „V polici pod lednicí byla půllitrová lahev bez označení. V místnosti naproti bočnímu vchodu byly plastové lahve, a to i jedna bez nápisu," uvedl k důkaznímu materiálu Sobotka.

Přítomným také znění zákona představil. „Kdo v rozporu s jiným právním předpisem dováží, skladuje, přepravuje nebo uvádí do oběhu zboží bez nálepek, kontrolních pásek nebo jiných předmětů k jeho označení pro daňové účely, může být potrestaný odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti," řekl soudce.

Neoznačené lahve přitom obžaloba v metanolové aféře zmiňovala, jenže s jinou právní kvalifikací. Z pohledu Okresního státního zastupitelství v Hodoníně se jedná právě o přečin. „Nemohu mluvit za to, jak byla obžaloba sepsaná ve Zlíně. Jednání obžalovaných by mohlo naplnit oba trestné činy," vysvětlil okresní státní zástupce Antonín Budiš.

Zajímavé se ukázaly výsledky rozborů kriminalistického ústavu. Například slivovice a hruškovice měly vyšší obsah metylalkoholu i alkoholu. Hodnoty ale nepřekračovaly množství stanovené vyhláškou. Lahve s tuzemákem dopadly ještě hůře. „Obsahují směs metanolu a etanolu," přiblížil analýzu soudce. Podle Budiše je jednoznačným důkazem lahev, která stála v lednici. „Rozbory odpovídaly směsi, kterou namíchal Fian, a její zbytky byly nalezené u Vaculy," upozornil Budiš.

Právě Rudolfu Fianovi a Tomáši Křepelovi potvrdil v únoru Vrchní soud v Olomouci doživotní trest za přípravu deseti tisíc litrů smrtelné směsi. Tu prodali Jiřímu Vaculovi, který na černém trhu obchodoval s lihem.

Po požití alkoholických nápojů vyrobených z této směsi zemřelo 38 lidí, dalších padesát utrpělo těžkou újmu na zdraví a má dodnes následky. Právě v nižších patrech distribučního řetězce se podle žaloby má nacházet čtveřice souzená v Hodoníně. Stanislav Pražan dokonce pobývá ve vazební věznici v Olomouci. Kromě čtení částí důkazů se v pátek aktéři kauzy mohli seznámit s dodatkem znaleckého posudku z Ústavu soudního lékařství v Olomouci. „Není možné udělat propočty na obsah metanolu v krvi, když není zřejmá ani doba pití nápoje ani jeho množství. Navíc jsou známé metodiky na propočítávání poklesu metanolu v krvi," uvedli znalci Miroslav Hirt a Jan Krajsa.

Odkázali proto spíše na specialisty z oboru anesteziologie a resuscitace. Podle obou znalců je ale jisté, že zemřelý pil metanol. Našel se v jeho krvi i tkáních. „Ze soudnělékařského a toxikologického hlediska neexistuje žádný důkaz, že by konzumoval nápoje, které byly předmětem zkoumání," sdělili znalci z Olomouce.

Jaké dávky ve veselské hospodě nalezených tekutin by člověku mohly poškodit zdraví či ho zabít, mají do červnového stání soudu osvětlit anesteziologové.