Ke krádeži se již dříve přiznala dvojice mladíků Radim Silák a Martin Parči. Parčiho v úterý odsoudili k veřejně prospěšným pracím a Silákovi hrozí i vazba, pokud si do října nevyzvedne soudní rozhodnutí. „Neměli jsme s kamarádem peníze a potřebovali jsme si trochu přivydělat. Já tu škodu zaplatím," omlouval se jeden z viníků Martin Parči, který si odpracuje tři sta hodin veřejně prospěšných prací. Oba mladíci sebrali kovové tyče, které sloužily jako opora, což je ve vinařském kraji poměrně tradiční forma krádeže. „Pánové odcizili tyče vědomě, ukryli je do mutěnického lesa a poté odvezli do výkupny kovového odpadu," uvedla státní zástupkyně Ludmila Cimalová.

Po prohledání okolních vinic zjistili, že podobné tyčky zmizely z dalšího vinohradu. „Nejde mi ani tak o ty tyčky, ale o poničený vinohrad," prohlásil druhý poškozený Josef Zelinka. Ten se vzdal práva na náhradu škody.

Gajdík naopak žádal přísný trest. „Není to jejich první krádež. Ti kluci potřebují dostat za řádně vyučenou," rezolutně řekl u soudu. Zároveň poukázal na to, že oba mladíci byli v podmínce. Již dříve totiž na Břeclavsku spáchali jiné menší krádeže.

Viníci se poškozeným omluvili. To ale soudce Ladislava Sobotku neobměkčilo. „Měli jste tolik času se jim omluvit a udělali jste to až teď," řekl. Druhému z obžalovaných Silákovi může přitížit i fakt, že je proti němu zároveň vedeno i další trestní řízení. Proto soudce jeho ratíškovický případ odročil na říjen.

Ratíškovice jsou jen jednou z obcí, kde vinaře trápí tyto druhy krádeží. Policie na Hodonínsku letos přijala podobných oznámení hned několik. „V jarních měsících bylo takových případů víc. Zejména v oblastech Starého Poddvorova, Dolních Bojanovic a Josefova," sdělil mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Policisté navíc tvrdí, že toto číslo není konečné, protože nad menší krádeží spousta majitelů jen mávne rukou. „Pro pachatele je výhodné zajet autem do vinohradu, sebrat několik set tyček a následně je prodat v nějaké sběrně," popsal tradiční jednání zlodějů Zámečník. Podle něj je navíc mnohdy složité zloděje vypátrat, a proto se často nedočkají ani náhrady.