V dubnu loňského roku oslovil šestapadesátiletý muž svého známého s tím, jestli by si u něj mohl objednat zhotovení solární elektrárny. Osmatřicetiletý muž souhlasil a vykreslil, jak vše bude zařízeno a včas uděláno.

„Při podpisu smlouvy v dubnu zaplatil objednavatel zálohu dvě stě padesát tisíc korun. Po čtrnácti dnech přišel slibující montér s tím, že potřebuje ještě další zálohu ve stejné výši. Majitel domku souhlasil a předal mu dalších dvě stě padesát tisíc korun, s tím, že se už těšil, že na konci června bude mít sluneční elektřinu,“ uvedl mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

Majitelovo přání se však nesplnilo, na konci června stále odebíral elektrický proud pouze z hlavní rozvodné sítě. „Stavitel si s elektrárnou dával jaksi načas. Přešlo léto, přešel podzim, skončila zima a stále se nic nedělo,“ řekl mluvčí.

Majitel se s řemeslníkem domluvil na termínu, který měl být finální a to na konec letošního července. „Jediné, co montér udělal, bylo, že natáhl kabel z domu k zahradní chatce a přivezl betonové kostky, prý na zatížení panelů. Od té doby se ale majiteli nijak neozval, další práci nezačal a přestal komunikovat,“ pokračoval Mergental. Naštvanému muži nezbylo nic jiného, než jít na policii s trestním oznámením.

Uherskohradišťští kriminalisté začali zjišťovat okolnosti případu a přišli na to, že osmatřicetiletý muž se neoprávněně vydával za jednatele firmy, která má už v současné době pozastavenou činnost. „Podvodník disponoval razítkem firmy, jejíž majitelkou byla jeho bývalá manželka. Po roce a půl od domluvy až do současné doby podvodník muži z Bílovic solární elektrárnu ani nepostavil ani mu nevrátil zaplacenou zálohu ve výši půl milionu korun,“ shrnul mluvčí.

Hradišťští kriminalisté tohoto muže z Veselí nad Moravou obvinili z trestného činu podvodu, za který mu ze zákona hrozí až osm let vězení. Za spáchání podobného podvodu byl obviněný muž stíhán letos v létě na Hodonínsku.