Podle inspektorky Ligy na ochranu zvířat Zuzany Semelové má novelizovaný trestní zákon vyšší sazbu za týrání než ten na ochranu zvířat. Muž by mohl v případě prokázání viny strávit i pět let za mřížemi. „Za prvé nechal psa bez pomoci, za druhé vědomě zvíře týral, protože věděl, že je nemocné. Zavřel je, nestaral se o ně a nakonec je pohodil. Tento člověk porušil zákon trestní i na ochranu zvířat," přiblížila právní posouzení skutku inspektorka. Upozornila také, že je důležité, aby tyto skutečnosti potvrdil svědek nebo pitva.

Brazilskou filu jménem Sany začali zachraňovat letos v únoru ošetřovatelé v hodonínském útulku, kam ji odvezl majitel ve velmi zuboženém stavu. „Když třiadvacátého března pes odcházel, byl ve vynikající kondici. Na svého pána, který si pro něj přišel, byl ale velmi agresivní," připomněla Bohuna Mikulicová, mluvčí zoologické zahrady, která hodonínský psí útulek provozuje. „Majitel nám navíc dodnes dluží částku za ubytování zvířete," doplnila mluvčí.

Muž si psa nakonec z útulku vyzvedl. Druhá spoluautorka dopisu Eva Rozsypálková tvrdí, že nedlouho poté ho nechal u zvěrolékaře uspat. Následně se měl Sany nacházet řadu dnů v červeném volvu na hodonínském sídlišti Jihovýchod. Pak mrtvé zvíře někdo hodil do koryta řeky Moravy.

Auto na sídlištním parkovišti dlouho trápilo místní pronikavým zápachem. „Nakonec jsme se domluvili s majitelem a zajistili odtah," sdělil ředitel hodonínské městské policie Jindřich Vašíček.

Pouť Sanyho naopak skončila mezi kameny pod hodonínským jezem. Odtud ho odstranili hasiči v ochranných oblecích a dýchacích maskách třiadvacátého dub­na.