Téměř tři čtvrtě roku unikal mutěnický podnikatel Vladislav Jarošek trestu, který si měl odpykat za krácení daní. Stát tak přišel o sedmdesát milionů korun. Soud muži vyměřil šest let ve vězení s ostrahou. Ve středu jej policisté dopadli na Slovensku, kde je i nyní.

„Podnikatel je ve vydávací vazbě. Je potřeba vyřídit všechny formality, které jsou nezbytné pro jeho vydání do České republiky. To je proces, který může nějakou dobu trvat. Jak dlouho, nemohu přesně určit," sdělila mluvčí krajského soudu v Brně Markéta Sikmundová.

Hledaného muže zatkla slovenská policie přímo v budově penzionu v malé obci Nové Zámky. Akce se obešla bez komplikací. „Přestože má údajně zálibu ve střelných zbraních, při svém zatčení nebyl ozbrojený," uvedla mluvčí Českého policejního prezidia Eva Stulíková.

Čtyřiapadesátiletý Jarošek měl do věznice s ostrahou na Pankráci nastoupit už loni v lednu, požádal si ale o odklad ze zdravotních důvodů. Soud mu nakonec vyhověl. Ve vězení se pak měl podnikatel hlásit v srpnu 2013, jenže ani v tomto termínu k výkonu trestu nenastoupil a zmizel. V říjnu po něm policisté vyhlásili celostátní pátrání.

Podle hodonínského policejního mluvčího Petra Zámečníka může být Jaroškův trest po jeho útěku ještě vyšší. „Za to, že se vězení vyhýbal úmyslně, může být odsouzený pro další trestný čin, a to maření výkonu úředního rozhodnutí," informoval Zámečník.

Pobyt ve vězení si tak podnikatel může prodloužit až o tři roky.

Jarošek dříve vlastnil v Mutěnicích vinné sklepy. Za to, že jeho firma v roce 2003 vědomě nezahrnula do daňového přiznání hektolitry lihu, který nebyl řádně denaturovaný, muži původně hrozilo až dvanáctileté vězení. S přihlédnutím k jeho čistému trestnímu rejstříku se soudkyně krajského soudu Halina Černá rozhodla pro poloviční sazbu.

V obci Jaroška neviděli už několik měsíců. „Minimálně rok jsem ho tady nepotkal. Pro mě to byl člověk, který zaměstnával lidi, což je důležité. Už kvůli tomu je podle mě škoda, že to všechno dopadlo takto," vyjádřil se místostarosta Mutěnic Petr Bíza.

Že by případ poškodil Vinné sklepy Jarošek, Bíza nepředpokládá. „Lidé tam stále chodí za zábavou. Rozhodně si nemyslím, že kvůli jeho zatčení přestanou sklep navštěvovat," řekl místostarosta. Ve vinných sklepech se k útěku Jaroška nevyjadřují. Jednatelka firmy Iva Kryštofová se po dotazu na případ omluvila a zavěsila telefon. Zatčený podnikatel se angažoval také v politice. V červnu před třemi lety založil v Mutěnicích místní organizaci Strany práv občanů zemanovci (SPOZ). Ve stejný rok ho v Mutěnicích navštívil i Miloš Zeman. „Minulý rok tuto organizaci členové zrušili. Pan Jarošek už tak nemá s naší stranou nic společného," sdělil člen SPOZ Karel Longaver.