Střelec zůstává v budově a spolu s ním asi čtyři desítky zaměstnanců a klientů. Do akce se proto dostává zásahová jednotka. „Úkolem je co nejrychleji střelce eliminovat. Dále provést bezpečnostní prohlídku a zajistit prostor, kde k útoku došlo,“ přiblížila krajská policejní mluvčí Štěpánka Komárová.

Modelová situace předpokládá, že v budově jsou dva pachatelé. Kromě střelce ještě jeden, který na začátku incidentu utíká ven, nasedá do auta a zamíří na Slovensko. K pronásledování je proto nasazen policejní vrtulník. „Do cvičení jsme vložili prvek přeshraniční spolupráce, takže je zapojeno společné mezinárodní pracoviště Hodonín-Holíč,“ vysvětlil jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Na místě zůstává asi dvacet zraněných, s jejich tříděním a transportem na ošetřovatelské stanoviště pomáhají profesionální i dobrovolní hasiči z Hodonína. O pacienty se starají posádky hodonínské, břeclavské a kyjovské záchranky. „Po základním ošetření se je snažíme distribuovat do jednotlivých nemocnic tak, abychom je dopravili do cílových zařízení, kde se jim dostane definitivní péče,“ řekla náměstkyně pro krizovou připravenost a vzdělávání krajské zdravotnické záchranné služby Jana Kubalová.

Taktické cvičení AMOK 2017 mělo prověřit připravenost složek integrovaného záchranného systému při mimořádné události. Takové se například odehrály loni shodou okolností právě na Hodonínsku - střelba z plynové pistole v Sudoměřicích a invalidní důchodce, který se zbraní vyhrožoval sousedům ve Vracově.