Právě tehdy ji na sociální síti zkontaktoval sympaticky vyhlížející cizinec. „Po odpovědi na jeho počáteční pozdrav začala jejich několikaměsíční komunikace. Po ujištění o vzájemných sympatiích a získání důvěry napsal neznámý muž, že se jeho otec dostal do velkých problémů. Měl být vážně nemocný a hospitalizovaný ve státu Mali a bylo potřeba získat peníze na jeho léčbu,“ přiblížil hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Důvěřivá žena nakonec podlehla dojemnému přemlouvání a zaslala počáteční platbu. „Dále už se příběh odvíjel klasickým způsobem. Její sympatický přítel jel za otcem a shodou nešťastných náhod se ocitl ve vězení. Na kauci k propuštění z vězení v Mali potřeboval další peníze. Pak na různé následovaly různé poplatky. Na cestu z Mali do Francie pro oba, pak na právníky, na odblokování účtu, a další a další důvody,“ pokračoval mluvčí.

Kristina Mertová dobrovolnice v červeném krizovém stanu v Mikulčicích.
Prázdniny 16leté dívky: míchání malty na zničené domy. Lepší než lenošit, říká

Žena z Hodonínska muži nakonec poslala téměř sedm set tisíc korun. „Po celou dobu jí nebylo podezřelé, že Francouz, za kterého se vydával, používal mobilní číslo s předvolbou Pobřeží Slonoviny. Dále, že bankovní transakce nemířily do Francie na jeden konkrétní bankovní účet, ale na různé účty do různých států,“ podotkl Zámečník.

Žena si dokonce ani neověřila pravou identitu svého přítele. „Až s pomocí rodinných příslušníků zjistila, že fotografie na účtu sociální sítě nepatří žádnému muži z Francie, ale argentinskému herci. Není divu, že po tomto zjištění s ní přestal komunikovat,“ dodal mluvčí.

Jak poznamenal, zdaleka se nejedná o ojedinělý případ. Naopak. „Je velmi obtížné se dostat k cílovým pachatelům, kteří míří na city a důvěru žen. Proto mějte na paměti, že musíte být ostražití a přiměřeně nedůvěřiví! Případů válečných veteránů, vojáků, zahraničních lékařů a jiných, kteří obrali své oběti o stovky tisíc korun, již policisté zaznamenali mnoho. Ověřujte si proto pravou identitu svých protějšků. Neposílejte peníze virtuálním osobám, které znáte jen ze sociálních sítí a nikdy jste se nesetkali,“ upozornil Zámečník.