Policisté tak nyní opakovaně přijímají oznámení o podvodech. „V rozhraní mobilní aplikace zaměřené na prodej použitého oblečení. Podvodníkům zatím naletěly prozatím zejména ženy, které zde inzerovaly své oděvní svršky,“ informoval ve středu hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Upozornil na to, že princip podvodů má téměř ve všech případech shodný scénář. „Inzerující je osloven potencionálním zájemcem. Háček většinou spočívá v tom, že kupující uvádí, že se mu nezdařila platba ve vnitřním prostředí webu nebo mobilní aplikace, a proto kupujícího požádá o jeho e-mailovou adresu,“ popsal mluvčí policie.

Poničené kaštany v městském parku v Kyjově.
Ulomené kmínky i větve. Takto se vyřádil vandal v Kyjově na nových kaštanech

Zpráva ale dorazí s odkazem, který se po otevření vypadá jako skutečný inzertní portál, kde se má uskutečnit prodej. „Ovšem pozor, je to past! Jedná se o klasický phishingový útok, jehož cílem je oklamat a přesměrovat na falešnou platební bránu,“ upozornil Zámečník.

Pokud tady pak zájemce o zboží vyplní přístupové údaje ke svému bankovnímu účtu nebo údaje ze své platební karty, podle policie s největší pravděpodobností naletí a může přijít o své peníze. „Podobně naletělo již několik žen z Hodonínska, které přišly o desítky tisíc korun,“ sdělil policejní mluvčí s tím, aby se tak lidé nedali tímto způsobem oklamat a dali si pozor na podvržené odkazy a cizí platební brány. Obchodování doporučuje jen v pravé aplikaci a na pravém webu.