Škoda za tři tisíce korun byla příčinou hádky, která skončila podmínečným odsouzením. Za útok na muže, kterého podezíral z poškození svého auta, dostal Radek Lengál dvouletý podmínečný trest. Rozsudek včera potvrdil brněnský krajský soud.

Vše začalo loni v říjnu. Radku Lengálovi někdo rozbil zrcátko u auta. Škodu tři tisíce korun, která mu tak vznikla, se zhruba po týdnu rozhodl vymáhat po muži, kterého podezříval. Nejprve po dobrém. Když mu však domnělý pachatel odmítl zaplatit s tím, že auto nepoškodil, rozhodl se Lengál dostat k penězům silou.

„Napadl poškozeného před jeho domem v Šardicích a křičel, že ho zabije, pokud mu škodu nezaplatí,“ stojí v rozsudku Okresního soudu v Hodoníně, který se případem zabýval. Lengál muže dokonce kopal motorkářskou botou, a způsobil mu tak lehká zranění.

Zbitý J. Z. nakonec peníze kvůli výhrůžkám a kopancům vydal. Podle hodonínského soudu se tak Lengál dopustil loupeže a výtržnictví a za tyto dva trestné činy ho poslal do vězení na dva roky podmíněně s odkladem na tři roky. Proti rozsudku se odvolali jak Lengál, tak státní zástupkyně, které připadal trest příliš mírný. Případ se tedy dostal k brněnskému krajskému soudu.

Radek Lengál se k činu nepřiznal u soudu, ani při vyšetřování. „Prosím soud, aby přihlédl k tomu, že jsem slušný člověk. Od osmnácti let se sám poctivě živím a rozhodně se na nikom nepotřebuji obohacovat,“ hájil se Lengál.

Senát krajského soudu ho však za nevinného nepovažoval a rozsudek potvrdil. „Obžalovaný se mohl domnívat, že mu J. Z. auto poškodil,“ uvedla soudkyně Markéta Jirsová. „V žádném případě se však nemohl svých peněz domáhat násilím. Způsob, který zvolil, je trestný,“ vysvětlila Jirsová, proč krajský soud zamítl odvolání obžalovaného.

Soudkyni stačily předchozí důkazy okresního soudu a nevyhověla ani žádosti obžalovaného o výslech další svědkyně. Odvolací soud vyšel Lengálovi vstříc pouze v tom, že přihlédl k jeho dosavadní trestní bezúhonnosti. Zamítl totiž odvolání státní zástupkyně, která požadovala vyšší trest, a potvrdil trest na spodní hranici trestní sazby.