Ve středu tak Nejvyšší správní soud potvrdil výrok Krajského soudu v Brně z března loňského roku, který zamítl žalobu čejkovických sklepů proti postupu Státní zemědělské a potravinářské inspekce. „Prozatím jsme toto rozhodnutí nedostali. Jakmile se tak stane, zvážíme po dohodě s právní kanceláří další kroky," vyjádřil se generální ředitel Templářských sklepů Čejkovice, Pavel Pastorek.

V roce 2012 přitom krajský soud dal výrobci vína zapravdu, shledal pochybení inspekce a zrušil její verdikt. Jenže o několik měsíců své rozhodnutí přezkoumal a postup kontrolorů uznal. „Některé regule tehdy platily zpětně, čemuž vůbec nerozumím. Samozřejmě jsme se odvolali. Celý tento proces se mi zdá být podivný," reagoval Pastorek.

Jak dále uvedl, za kauzou stojí konkurenční boj. „Za více než dvacet let působení podniku na českém trhu potravinářská inspekce v našich vínech nikdy nenašla přídavek cizích příměsí, které se objevují v dnešních vínech různých společností. Ať už se jedná o barviva nebo třeba glykol," sdělil ředitel.

Inspekce podle soudu jednala správně nejen v případě, kdy nařídila stáhnout víno z trhu a zakázala uvádět do oběhu také to ze skladů. Správně postupovala i v tehdy, kdy společnosti přikázala zaslat úplné a pravdivé informace, které se týkaly prohlášení o produkci vinařské sezony 2009/2010. „Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu samozřejmě vítáme," uvedl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

V souvislosti s tímto případem také letos na jaře Krajský soud v Brně potrestal dodavatele Templářských sklepů, který vozil do vinařství maďarské a slovenské hrozny. Firma po něm vymáhá více než dvacet milionů korun jako odškodné za víno, které musela z tržní sítě stáhnout. „Víceméně z opatrnosti jsme se k žalobě připojili s požadavkem, že pokud nás vědomě dodavatel podvedl, pochopitelně po něm žádáme odškodnění," dodal Pastorek.