Inspektoři provedli kontrolu prodeje masných výrobků a drůbežího masa na farmě v Žádovicích na základě informace ze sociálních sítí. „Na místě kontrola zjistila prodej zabíjačkových masných výrobků v celkovém množství téměř 65 kilogramů. Veterinární inspektoři následně odhalili, že produkty chovatel vyráběl v neregistrované provozovně, a to z masa prasat, která nebyla poražena na jatkách, jak nařizuje zákon, ale poražených přímo na farmě,“ stojí ve zprávě o výsledku kontroly.

Inspektoři podle ní na místě našli řadu zabíjačkových specialit, jako jsou jelita, jitrnice, škvarky, ovarová polévka, tlačenka či škvařené vepřové sádlo. „Všechny uvedené potraviny se vyráběly v provozovně, která nebyla registrovaná u krajské veterinární správy,“ upozorňuje zpráva KVS.

Podle ní se tam prodávala i neporcovaná těla čerstvé drůbeže z farmy chovatele. „Celkem se jednalo o 70 čerstvých kuřat, tedy dvojnásobek množství, které je týdně povoleno prodávat přímo z hospodářství. V nabídce bylo rovněž 8 čerstvých krůt, avšak od jiného chovatele a veterinární předpisy i toto výslovně zakazují,“ uvádí se ve zprávě s tím, že k drůbežímu masu nebylo připojeno požadované upozornění, že není veterinárně vyšetřené a je určené po tepelné úpravě ke spotřebě v domácnosti spotřebitele.

Inspektoři na místě rozhodli o neškodném odstranění popsaných masných výrobků, které byly znehodnoceny obarvením. Ve správním řízení pak prodejci hrozí pokuta až milion korun.