„Muž z Hodonínska se snažil za pomoci halířových zisků vydělat na převodech mezi účty. V první polovině roku si založil hned dva – jeden v českých korunách a druhý v eurech. Stejné dva účty si pak založila i jeho manželka," uvedla k případu, jehož vyšetřování v uplynulých dnech ukončili policisté z Oddělení informační kriminality, krajská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Filuta si totiž podle ní všiml chyby v internetovém bankovnictví, kdy pokud je na euro účet převedená částka 0,13 korun, zaokrouhluje se na jeden eurocent, což je 0,25 korun. „Muž tedy zkusil převádět částky ve výši třináct nebo čtrnáct haléřů ze svého korunového účtu na účet eurový. Rozdíl peněz, který vznikl při zaokrouhlení, chtěl použít ve svůj prospěch," sdělila Vedrová.

Jak dále uvedla, muž navíc ani nedával příkazy k převodu ručně, ale vytvořil si počítačový program, který dělal mechanickou práci v internetovém bankovnictví automaticky za něj. Zadal přes sto sedmdesát tisíc platebních příkazů, což majiteli účtu vydělalo necelých pět set euro.

Aktivity na účtu si ale všimla banka, která jej muži zablokovala. Ani to mu ale v páchání neřestí nebránilo a stejným způsobem začal používat účet manželky. Manželka mu sice dala svolení ke spravování peněz, o převodech bagatelních částek však neměla podle Vedrové nejmenší tušení. „Banka podala na muže trestní oznámení a kauzou se začali zabývat vyšetřovatelé. Po prošetření muži sdělili podezření z přečinů podvodu a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Za ten mu hrozí až dvě léta ve vězení," uzavřela policejní mluvčí.