Řidič Miroslav Zezula má na kontě dva trestné body. Dostal je za rychlou jízdu v obci. Ocitl se tak ve společnosti dalších více než sedmi a půl tisíce šoférů, kteří se v hodonínském okrese pohybují s trestnými body.

Volně přístupnou statistiku za rok 2008 vydalo ministerstvo dopravy.

„Celou dobu jsem jel padesát. Když jsem byl na konci, kde bylo jen pole, zrychlil jsem. Měřili mě jen několik metrů před značkou konec obce,“ vyprávěl Miroslav o příběhu, na jehož konci dostal pokutu a body.

Jen v okresním městě a jeho okolí je obodovaných téměř tři a půl tisíce lidí. Z toho šestapadesát už dovršilo plného počtu dvanácti bodů. Zákonitě tak přišli o „papíry“.

Z Kyjovska se s řidičákem rozloučilo osmatřicet šoférů, na Veselsku pak devětadvacet. Dalších skoro čtyřicet lidí se dostalo těsně k rizikové hranici, když nasbírali bodů jedenáct.

„S ohledem na dobu, po jakou systém funguje, je logické, že bodovaných řidičů přibývá. Například v Německu je už za ty roky obodováno téměř padesát procent řidičů,“ sdělil mluvčí resortu dopravy Karel Hanzelka.

Jeho slovům přikyvuje i Roman Konečný, vedoucí dopravně správních agend v Hodoníně. „Nemám pocit, že lidí ubylo. Bohužel se na silnicích chovají pořád stejně. Někteří si to ale uvědomí včas a začnou se hlídat,“ poznamenal Konečný k dopravní situaci.

Za dva a půl roku usměrnila bodová hrozba hlavně ty, kteří rádi šlapali na plyn více, než dovoluje zákon. Stačilo několik přistižení a na obzoru se pomalu objevila možnost ztráty řidičáku.

„Těm, co si nedají říct, se to skládá,“ konstatoval Konečný.

Nejvíce lidí má v hodonínském okrese body dva. Vyfasovali je například za porušení povinnosti použít autosedačku, když vezli dítě, nebo překročili povolenou rychlost o méně než dvacet kilometrů za hodinu.

Když ale vydrží dvanáct měsíců bez přestupku, bodového zápisu se zbaví. K odmazání slouží také absolvování školení ve středisku bezpečné jízdy, které je v severočeském Mostě.

„Máme už několik řidičů, kteří školení navštívili a tři body se jim odmazali,“ pokračoval šéf hodonínského odboru.

Školení se dá navštívit jen jednou v kalendářním roce.

Ovšem pozor.

Přelom roku odhalil mezírku v zákoně, díky níž se lze zbavit až bodů šesti. Jak? Je to jednoduché. Stačí kurz absolvovat například v prosinci, počkat do 1. ledna a zvládnout jej podruhé.

Chyba je tak prakticky v rozporu se smyslem bodového systému, který má hlavně usměrňovat agresivní řidiče.