I DNES SLEDUJEME AKTUÁLNÍ DĚNÍ V SOUDNÍ SÍNI ON-LINE (více pod článkem, odkazy na záznamy z předešlých soudních líčení najdete v pravé části této stránky)

Čtvrtek je šestým dnem hlavního líčení u brněnského krajského soudu v takzvané kuřimské kauze. Ta se týká otřesného mučení osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího sourozence Jakuba. Trýznitelů, kteří chlapce pálili cigaretami, odřezávali jim z těla kusy masa, zavírali do klecí a topili v lavorech neplněných vodou je podle žaloby šest. Matka chlapců Klára Mauerová, její sestra Kateřina, Hana Bašová, Barbora a Jan Škrlovi a Jan Turek. Za týrání, omezování osobní svobody a ublížení na zdraví jim hrozí až dvanáctiletý pobyt za mřížemi.

Také ve čtvrtek čeká trestní senát další porce výslechů svědků. Na rozdíl od předchozích dvou dní jednání, kdy předseda senátu Pavel Göth vyslechl dvacet svědků, dnes si jich objednal pouze tři. Se svým svědectvím, které by mělo vnést více světla do zamotaného příběhu, přijde mimo jiné Ditta Pokorná. Ta je ředitelkou dětského krizového centra Klokánek, kam po odhalení kauzy putovali Ondřej s Jakubem. Později k nim přibyla i neznámá dívka Anička, za kterou se vydávala Barbora Škrlová.

Druhou svědkyní je Jaroslava Rezová, soudkyně brněnského městského soudu. Ta se dostala do bizarní hry obžalovaných, kteří chtěli identitu domnělé Aničky zlegalizovat. Rezová loni na jaře rozhodla o tom, že dívka bude svěřena do péče Kláry Mauerové. Soudkyni lidé zapletení do kuřimské kauzy nakukali, že děvče nikdy nemělo rodný list, nechodilo ani do školy, nemělo pojištění ani další doklady.

„Její biologická matka, pravděpodobně drogově závislá žena ze Vsetínska, porodila dítě nejspíš doma,“ řekla loni soudkyně Jaroslava Rezová, která svým podpisem ztvrdila Aniččinu totožnost a v podstatě vyloučila možnost, že by byl biologickým příbuzným dívky někdo z jejího tehdejšího okolí.

AKTUÁLNĚ
9.16 - Vedení Klokánku nemohlo uvěřit, že dívka v tak zbědovaném stavu mohla sama utéct. "Nemohla zmizet sama, musel jí někdo pomoci," řekla Pokorná. Ta o variantě útěku s pomocí třetí osoby začala spekulovat i v médiích. To se nelíbilo Jakubovi Patočkovi. "Volal, že jestli budu takové bláboly říkat do novin, tak uvidím. Prý má kontakty na ministerstvu práce a sociálních věcí. Zastrašoval mě a snažil se mě přesvědčit, že Anička utekla sama," dodala Pokorná.
9.07 - Vedení Klokánku umožnilo příbuzným návštěvu jen Ondřeje a Jakuba. S Aničkou se setkat nemohli. Chtěli jí ale předat dopis a kosmetickou taštičku. "V dopise byla spousta abstraktních slov. Bylo v něm plno indiánských pokynů, kresba myslivce, hvězdičky různých velikostí a podobně. Přesto jsme ho Anně dali spolu s kosmetickou taškou, kterou jsme prohlédli. Nic zvláštního v ní nebylo," řekla Pokorná.
9.04 - O stav domnělé Aničky neměla starost jen Kateřina Mauerová. Zajímaly se o něj i Katčina sestra Gabriela Mauerová (Gabriela Mauerová je třetí sestrou Kateřiny a Kláry. Zatím o ní nebyla řeč) a její matka Eliška Mauerová. Zajímalo je, kdo Aničku vyšetřoval, proč chce šéfka Klokánku volat policii a podobně. "Nezajímalo je, co dělají kluci. Hlavní starost měly ženy o Aničku," upozornila Pokorná na zvláštní chování a vystupování příbuzných.
9.00 - Anička se v Klokánku chovala tak, že ani psychologové si s ní nevěděli rady. Proto se rozhodli, že ji převezou do Fakultní nemocnice v Brně na psychiatrii. "Anička začala plakat. Křičela, že chce zůstat v postýlce a snažně nás prosila, abychom jí neodváželi," řekla Pokorná. Anna měla mobil a chtěla zavolat. To jí vychovatelky povolily. "Nenápadně jsme ji poslouchali. Jenže Anička to uviděla a ona hned do telefonu řekla, že jí tady odposlouchávají. Byla to pohotová reakce," přiznala šéfka Klokánku.
8.55 - Psycholožka z Klokánku chtěla Annu, za kterou se vydávala Barbora Škrlová vyšetřit. Ale bez přítomnosti jakéhokoliv člena rodiny. Kateřina s tím sice zprvu nesouhlasila, ale pak se musela s návrhem smířit. Chtěla ale Aničku uspat. "Šla s ní do pokoje. Dlouho spolu byly v koupelně. Až abnormálně dlouho. Tak dlouho, že si toho všimly i vychovatelky," popsala Pokorná první noc. Když Kateřina z Klokánku odjela, začala Anička naříkat. Plakala, vzlykala a nechtěla s nikým mluvit. "Druhý den odmítla přijímat potravu a tekutiny. Pila tajně. Báli jsme se její dehydratace, protože tehdy bylo horko a dívka vážila jen čtyřicet kilogramů," dodala Pokorná.
8.50 - Vedení Klokánku odmítlo, aby Kateřina v Klokánku zůstala. Povolilo se pouze jedno - Mauerová mohla zůstat v zařízení až do doby, kdy Anička usne. "Permanentně měla zapnutý mobilní telefon a stále telefonovala. Trvalo to několik hodin. Psycholožka mě upozornila, že Anička i Katka si chovají divně. Měli spolu velmi blízký tělesný kontakt. Takový, že psycholožka dokonce poznamenala, že mezi dívkou a dospělou ženou je vztah," uvedla Ditta Pokorná.
8.47 - Pohled na Annu, kterou do Klokánku přivezl Patočka s Kateřinou Mauerovou, zaměstnance Klokánku šokoval. "Kývala se, schovávala se za plyšového medvídka, nemluvila. Byla hubená a vystresovaná. Snažili jsme se ji uklidnit. Ukazovali jsme jí interiér Kolokánku, kde se setkala i s Ondřejem a Jakubem. Ondra na ní zamával, Jakub ji pozdravil. Vůbec s nimi nemluvila, komunikovala jen s Kateřinou," vzpomínala Pokorná.
8.44 - Jakub Patočka podrobně popsal Aničku, kterou chtěli v nejbližší době přivézt do Klokánku. Tam volala dokonce ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková, která požadovala nadstandardní péči. "Chtěla, abych do Klokánku přijala jak Aničku, tak její tetu Kateřinu Mauerovou. Dokonce se do žádosti zapojila jedna vysoká úřednice z ministerstva práce a sociálních věcí," upozornila Pokorná.
8.42 - Šéfka Klokánku vypráví o tom, jak se na ní obrátila úřednice z magistrátu, která žádala o příjem tří dětí. "Nejprve přijela sociální pracovnice Romana Kubíčková se soudním vykonavatelem. Dovezla do Klokánku Ondřeje a Jakuba. Předpokládali, že ještě dovezou dívku jménem Anna. Upozornili nás rovněž na to, že případ je velmi závažný," řekla Ditta Pokorná. S tou se další den spojil Jakub Patočka, rodinný přítel sester Mauerových. "Byl velmi milý. Začal mluvit o tom, že jeho žena tragicky zemřela, že má za sebou těžký život a podobně. To mě zarazilo, protože mluvil hned o tom, i když jsme se viděli poprvé," dodala Pokorná.
8.37 - První svědkyní je ředitelka dětského krizového centra Klokánek Ditta Pokorná.
8.36 - Začal šestý den procesu. Zúčastní se ho Klára a Kateřina Mauerovy s Janem Turkem. Nepřítomní jsou Barbora Škrlová, její bratr Jan a Hana Bašová.