Zahrádkáře v letošní ovocnářské sezoně zloděj navštívil dokonce už podruhé. Také v prvním případě bral broskve. „Tehdy vzal přibližně padesát kilo. Kromě toho mi ale zničil plot, do kterého si vystříhal díru, aby se dostal na pozemek. Škodu jsem tehdy nehlásil. Prodejem si ale zloděj mohl přijít přibližně na patnáct set korun," uvedl kyjovský zahrádkář.

Podobné případy řeší kyjovští strážníci přes léto pravidelně. Krádeže jim zahrádkáři hlásí i několikrát do týdne. „Je to každoroční problém. Přes sezonu se všechny zahrádky uhlídat nedají. Případů jsme řešili spousty, ale podařilo se nám odhalit pouze dva pachatele, kteří ukradli zeleninu hned na začátku prázdnin," informoval velitel kyjovských strážníků Lubomír Plachý s tím, že zloději ve většině případů nekradou pro svou vlastní spotřebu. „Vzhledem k množství, které zloději berou, to pak zřejmě někde prodávají," poznamenal Plachý. Ten zároveň upozornil, že v případě dopadení hrozí pachateli jen bloková pokuta.

Krádeží přibývá

Podle kyjovských zahrádkářů mají zloději v oblibě tamní osadu U cihelny. „Je to blízko ubytovny u výjezdu z Kyjova. Zahrádky pronajímáme a lidé si k nám pak chodí na krádeže stěžovat. A to docela často. My s tím však nic udělat nemůžeme," sdělila Radka Dvořáková z organizace Zahrádkáři Kyjov.

Problémy se zloději zeleniny a ovoce neřeší jen v Kyjově. K podobným případům vyjíždějí i hodonínští strážníci. „Vím, že zahrádkáři často řeší problémy se zloději v okolí bývalého masokombinátu. Nějaká hlášení občas dostaneme, myslím ale, že spoustu případů nám ani pěstitelé nehlásí," uvedl velitel hodonínských strážníků Jindřich Vašíček. Ten zároveň dodal, že ve většině případů je těžké zloděje poznat a potom také chytit.

I ve Veselí nad Moravou mají se zloději ovoce zkušenosti. Letos se ale tamním strážníkům podařilo zadržet zatím jen jednoho. „Na místě jsme jej potrestali blokovou pokutou. Celkově nám lidé přes letošní sezonu nahlásili sedm krádeží," informoval velitel veselských strážníků Rostislav Prax.

Podle Jany Komosné z Českého zahrádkářského svazu v Hodoníně krádeží na zahrádkách stále přibývá. „V Lužicích na jedné zahrádce nějaký muž kradl zeleninu. Když ho majitel zahlédl, zloděj utekl. Vím o tom, že podobných případů je hodně, a přijde mi, že je to čím dál horší. Myslím, že se krade stále častěji. Daleko více než v minulých letech," popsala svoje zkušenosti Komosná.

Kromě ztrát ovoce a zeleniny však majitelé někdy řeší i mnohem větší škody. To když se zloději rozhodnou pustit i do zahradních chatek. „Už dříve mi vykradli zloději chatu, kde jsem měl kovové sloupky. Jednak silnější, které měly být použity jako nosné sloupky na plot, ale i tenké, například do vinohradu. Poprvé vzali asi třicet metráků, to jsem hlásil na policii. Podruhé vzali tak deset metráků, to jsem ani nehlásil, protože ani v prvním případě se zloděj nenašel. Zlodějům se tak ubránit prakticky nejde," řekl zahrádkář Zajíc.