Když se s třiadvacetiletým mužem rozešla přítelkyně, začal pít. Aby měl na alkohol dost peněz, podváděl lidi. Přes internet. Sliboval jim výhodný prodej elektroniky, která ovšem k majitelům nikdy nedoputovala. Podle policistů se konečná škoda vyšplhá na zhruba sedm set padesát tisíc korun.
„Hodonínský komisař klade muži za vinu, že minimálně v pětasedmdesáti případech podvedl různé osoby a poškozeným způsobil škodu téměř tři čtvrtě milionu korun,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.
Naletělo až sto lidí
Mladík, který podle kriminalistů mohl oklamat až sto lidí, inzeroval na internetu prodej elektronickéhé zboží. Hlavními artikly se staly mobilní telefony, notebooky nebo foťáky. Policistům se podařilo prokázat desítky podvodů, které spáchal od podzimu roku 2009 do letošního února. Viník pracoval hlavně ve Veselí nad Moravou.
Scénař byl pokaždé stejný: muž inzeroval, zájemce poslal peníze a tím veškeré spojení mezi oběma stranami skončilo. Kupující tak přišel o částku, za kterou nedostal vůbec nic. Když se pokoušel prodejci zavolat, zjistil, že číslo je vymyšlené. Po chvíli přestalo fungovat i do té doby platné spojení – mailová adresa.
„Nabízené věci nikdy nevlastnil a od samého počátku jednal s úmyslem podvést,“ sdělil mluvčí.
Jedním z oklamaných je například sedmadvacetiletý muž z Ostravy. Reagoval na nabídku prodeje mobilního telefonu za sedm tisíc korun. Když se dozvěděl, že aukci vyhrál, domluvil se s prodejcem, že pošle částku na účet. Obratem pak měl obdržet slibovaný přístroj. Čeká dodnes.
„Postupem času se nám ozývali další lidé a kolegové. Po muži bylo dokonce chvíli vyhlášeno celostátní pátrání,“ sdělil kriminalista Václav Pechlát, jehož kolegové zadrželi podezřelého muže ve Zlíně, kde přebýval. Ke všemu se sám přiznal a s policisty spolupracuje. Podrobně také vyprávěl, jak v nelegálním získávání peněz postupoval.
Prohlásil, že podváděl kvůli rozchodu s přítelkyní, na jejíž účet si nechal poslat peníze. Když se dostal do citové krize, sáhl po alkoholu, na který potřeboval peníze. Postupem času ale nashromáždil větší částku, za níž si koupil auto, mobil nebo třeba mikrovlnou troubu. To všechno posléze zabavili kriminalisté, kterým se ozývali okradení lidé. Vyšetřovatelům se postupem času podařilo zablokovat účet, kam peníze putovaly.
„Jakmile ale zjistil, že je nemůže vyzvednout, založil si další. Celkem měl tři,“ mluvil Pechlát o mladíkově chování.
V případu hrála roli rovněž nic netušící bývalá přítelkyně, jež mužům zákona poskytla poslední známé telefonní číslo.
„Zjistili jsme, že používal nejméně šestatřicet mužských a ženských jmen a asi padesát emailových adres. Vyjádřil se, že všechny inzeráty zadával v době, kdy bydlel ve Veselí nad Moravou. Když se rozešel s přítelkyní, pokračoval z hotelu,“ sdělil mluvčí.
Raději přes dobírku
Chování třiadvacetiletého muže není ve společnosti zdaleka ojedinělé. Policisté v současné době pracují na případu, kdy podvodník rozesílá místo smluveného zboží věci typu staré disketové jednotky. „Proto radíme, aby lidé byli obezřetní. Je lepší brát zboží na dobírku a rozbalit ho ještě na poště. Žena za přepážkou se tak může stát svědkem,“ tvrdí Pechlák.
S tím souhlasil také například ředitel jednoho z největších internetových obchodů v republice Ondřej Vičar. „Nejlepší je bednu otevřít přímo při přebírání. To zákazník ale často nechce, protože kupuje třeba dárek a chce ho v neporušeném balení,“ uvedl nedávno.