Žena pocházející z Hodonínska si přeje zůstat v anonymitě. Redakce ale její jméno zná. Zloděj se představil jako Alexandra ze severočeského Jablonce.

Vše začalo v momentě, kdy se matka na mateřské rozhodla prodat kočárek přes internetový server Bazoš.cz. Podvodník se ozval ještě téhož dne s tím, že má zájem. Uvedl, že je připravený hned zaplatit díky aplikaci přepravní společnosti PPL a peníze doputují na účet.

„Že je něco špatně, jsem tušila už po první reakci. Po druhé nebylo co řešit,“ řekla prodávající máma Deníku.

Patrik Baláž u brněnského krajského soudu.
Muž s mačetou honil protivníka po parku v Hodoníně. Za mřížemi stráví dva roky

Podvodník o sobě dokonce tvrdil, že u PPL pracuje. Následně poslal odkaz na falešnou webovou stránku. S člověkem, který byl připravený okrást mladou matku o poslední korunu, se podařilo udržet kontakt i poté, co na jeho fintu prodejkyně neskočila.

Na smyšlenou odpověď, že její manžel má shodou okolností cestu do Jablonce a kočárek přiveze, zloděj poslal fiktivní adresu. Poštovní směrovací číslo sice Jablonci odpovídalo, místo však neexistuje. Uvedená ulice je pouze v Berouně.

Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek

Po otázce, jak dlouho se takovými zločiny živí a kolik peněz z toho má, podvodník odhodil masku a napsal, že měsíčně dostává i více než deset tisíc euro. Vzápětí se ženě ozval druhý podezřelý zájemce, na něj už ani nereagovala.

Policisté na opatrnost při prodeji přes internetové servery opakovaně upozorňují. V minulosti se několik prodávajících velmi spálilo, když přišli o desítky tisíc korun. Zlodějům se je podařilo obelstít a získali od nich citlivé údaje k platební kartě a internetovému bankovnictví, případně přístup do počítače nebo mobilu.

Přepis hovoru mezi prodejkyní kočárku a podvodníkem, který se jí snažil okrást.Přepis hovoru mezi prodejkyní kočárku a podvodníkem, který se jí snažil okrást.Zdroj: Deník/Tomáš Marek„Nesdělujte nikomu přístupová hesla ani údaje z platební karty. Ani člověku, který se v telefonu vydává za zaměstnance banky nebo policistu. Ti skuteční po vás tyto údaje telefonicky nikdy nechtějí,“ varovala policejní mluvčí Alice Musilová.

Zatímco žena na Hodonínsku snahu o okradení včas zhatila, hůře nedávno dopadla obyvatelka Vyškovska. Původně prodávala učebnici, nakonec ale přišla o 140 tisíc korun.

Hledání zlodějů pohybujících se na internetu je často náročné. Přesto se některé případy už podařilo vyřešit. Na jižní Moravě policie dopadla například partnerský pár, který převážel získané peníze do jedné z afrických zemí. Muž z ní pochází, žena je občankou České republiky.

„Obecně situaci často komplikuje fakt, že pachatelé působí v zemích, které nejsou zapojeny do mezinárodní policejní spolupráce,“ upozornil za jihomoravské kyberkriminalisty jejich mluvčí Pavel Šváb.