„Šíří se na ní nový druh podvodného jednání téměř po celé republice. Jedním případem se zabýváme také na Hodonínsku," informoval hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Na policii se tady obrátili manželé, kteří jen shodou okolností nepřišli o čtyřicet tisíc korun. „Zatím neznámý pachatel prolomil přihlašovací údaje k facebookovému profilu ženy z Hodonínska. Poté jejím jménem rozeslal náhodně vybraným kontaktům ze seznamu jejích přátel zprávu, v níž je žádal o pomoc a zaslání třiceti korun na účet," přiblížil lest mluvčí.

Na žádost zareagovala kamarádka majitelky facebookového účtu, který jí byla ochotná pomoci v nouzi. „Pachatel jí tedy poslal zprávu s odkazem na údajnou elektronickou platební bránu. Oslovená na této internetové adrese vyplnila údaje ke svému internetovému bankovnictví a chtěla zprávu odeslat," pokračoval Zámečník.

V tom jí server napsal, že došlo k jeho vnitřní chybě. „Ve skutečnosti však tímto způsobem získal podvodník přístup k jejímu internetovému bankovnictví a z účtu jí chtěl odčerpat čtyřicet tisíc korun. To se nezdařilo jen proto, že k takové platbě bylo zapotřebí ji potvrdit zasláním SMS majitele účtu," upozornil mluvčí.

Pachatelův záměr tak majitelka konta zjistila a telefonátem na zákaznickou linku své banky transakci i svůj účet zablokovala. „Tímto včasným zásahem se uchránila před vytunelováním konta. Po neznámém podvodníkovi pátráme," uvedl Zámečník.

A zároveň varuje, že podobných případů může v budoucnosti přibývat. „Nabízí se otázky, jak uživatelé Facebooku mají nastavené zabezpečení účtů proti vniknutí někoho cizího. Umí správně zacházet s touto sociální sítí? Znají možnosti zabezpečení? Ví, že konto mohou chránit dvojím způsobem pomocí SMS správy?" dodal mluvčí.