Hodonínští policisté dopadli dvaatřicetiletého muže, který se vloupal do několika rodinných domků, kde způsobil půlmilionovou škodu. „Krádeží vloupáním se dopouštěl nejen na Hodonínsku, kde má na svědomí sedm vykradených domů, ale také například na Břeclavsku, kde se vloupal do dalších osmi domů,“ upozornil na vloupání, která začala od letošního ledna, policejní mluvčí Petr Zámečník.

Osvědčený postup

Podle něj zloděj používal osvědčený postup. Nejprve si vyhlédl dům, u kterého zazvonil. Pokud mu nikdo neotevřel, tak se do něj vloupal. „Ve většině případů se do domu dostával přes zahradu, po rozbití skla terasových dveří. Když nechtěl ztrácet čas, vykopl přímo vchodové dveře. Samotná krádež netrvala více než pár minut. Poté odjel připraveným autem na Slovensko, odkud pochází,“ popsal nezákonné způsoby dvaatřicetiletého muže Zámečník.

Jedním z případů byl vykradený domek v okresním městě. Tam přelezl plot na zahradu. Na terase rozbil sklo francouzských dveří. Otevřel si a vešel dovnitř. „Majitelům zmizela navigace, digitální fotoaparát, videokamera, peníze a zlaté šperky. Okradeným způsobil téměř sedmdesátitisícovou škodu,“ uvedl mluvčí republikové policie.

Další lup si odnesl z Hovoran, kde zopakoval předchozí postup. Navíc při prohledávání vyházel věci ze skříní a šuplíků. „Podařilo se mu odcizit finanční hotovost a různé šperky. Majitelé tohoto domu si škodu vyčíslili na sto čtyřicet tisíc korun,“ upřesnil Zámečník.

Na vloupačku v hodonínské Purkyňově ulici dvaatřicetiletý zloděj hned tak nezapomene. Spálil si totiž prsty. Sice opět zvonil, znovu přelezl plot a zase byl na zahradě a terase. Tam ale narazil. „Na terase domu se díval přes dveře dovnitř. Tam se jeho pohled střetl s pohledem majitele, který byl naštěstí doma. Zatímco se zloděj dal na útěk, majitel domu zalarmoval policisty,“ přiblížil zlomové okamžiky policejní mluvčí.

Vystopovaný psem

Na místo okamžitě vyrazily policejní hlídky i se služebním psem. „Ten vypracoval půlkilometrovou stopu a nasměroval pátrání do lokality mezi Hodonínem a Rohatcem. Tam policisté zloděje také vypátrali a zadrželi. Při jeho lustraci se zjistilo, že je po něm navíc vyhlášené celostátní pátrání za skutky, kterých se dopustil na Zlínsku,“ uvedl Zámečník.

Policejní vyšetřovatel mu sdělil obvinění za trestné činy krádež, porušování domovní svobody, poškození cizí věci, neoprávněné opatření platebního prostředku, za které mu hrozí až pětiletý trest. „Policisté také podali návrh na vzetí tohoto muže do vazby. Soudce návrhu vyhověl a tak postrach rodinných domů již čeká na svůj soud za mřížemi vazební věznice,“ uzavřel mluvčí státní policie.