Příběh začal tím, že vlastník bankovního účtu dostal v půli října na svůj mobil SMS zprávu o nečekané platbě z berního úřadu. „Přiloženým odkazem byl přesměrován na důvěryhodně zpracované webové stránky společnosti provozující poštovní služby. K vyplacení peněz ale musel nejprve do uvedených kolonek vyplnit své údaje, kdy byl později přesměrován na platební bránu své banky,“ přiblížil ve středu případ policejní mluvčí Petr Vala.

Po zadání údajů a pokusu o přihlášení došlo najednou k nenadálé chybě. „Jednalo se o velmi promyšlenou fintu, která dala internetovému útočníkovi klíčový čas vysát účet. Za pár minut totiž majitel náhodně zjistil, že mu z konta zmizelo hodně přes sto tisíc korun,“ upozornil mluvčí. Muž bleskově oznámil podvod bance i policistům. „Odeslané finanční prostředky nechali na účtu zloděje pohotově zajistit a vrátit okradenému,“ uvedl Vala.

Havarované osobní auto značky Mazda v lese u Bzence.
Mladá řidička havarovala, auto skončilo v lese. Ke Bzenci proto letěl vrtulník

Zároveň připomněl, že internetové podvody jsou v současnosti stále na vzestupu. „Před kybernetickou kriminalitou si tak nemůže být nikdo jistý. I za věrohodně vypadajícími internetovými stránkami může totiž stát bezostyšný zloděj,“ upozornil mluvčí.

Policisté v těchto případech radí, aby lidé nikdy na obdobné pokyny nereagovali a nikomu neposkytujte své soukromé informace. „V případě pochybností je vždy lepší telefonicky zkontaktovat zákaznické linky uvedených společností,“ dodal Vala.