Žena se nakonec odhodlala a vydírání oznámila policii, která případ prověřuje. „Zvláště dnes podobných případů evidujeme a prověřujeme mnoho. Mladí lidé i školáci posílají takové fotografie dokonce dobrovolně,“ přiblížil mluvčí.

Právě v Hodoníně se setkaly tento měsíc s velkým zájmem mládeže i dospělých debaty o vydírání ve virtuálním prostoru. „Každoročně v našich poradnách zaznamenáváme až dvacetiprocentní nárůst kriminality páchané na dětech. Nejde jen o klasickou kyberšikanu, jako jsou nadávky nebo lži, nevhodné komentáře a videa, ale v poslední době jde i o ohromný nárůst případů vydírání nebo pronásledování,“ uvedl na besedě specialista na internetovou bezpečnost Martin Kožíšek.

Na sousedním Břeclavsku tamní policisté řeší další nekalé praktiky na internetu. Z podvodu už i obvinili osmadvacetiletou ženu ze Zlínského kraje. S ní se na sociální síti Facebook seznámil dvaapadesátiletý muž. „Žena zanedlouho známosti zneužila. Požádala nového přítele o peníze. Nejdřív šlo o menší částky, ale pak mu psala, že je v tísni, a potřebuje větší výpomoc,“ připomněla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Mladá žena nakonec z důvěřivého padesátníka vymámila i přístupové údaje k internetovému bankovnictví. Muž ale ze zamilovanosti procitl a případ oznámil strážcům zákona. „Žena měla víc rozehraných vztahů,“ podotkla Haraštová. Podezřelou z podvodu si tak převzali na Zlínsku, kde policisté vyšetřovali tři její předchozí „zálety“.

Právě fakt, že viníci nerespektují hranice krajů ani států, je podle policistů charakteristický rys internetové kriminality. Na Znojemsku obvinili z podvodu tamního mladíka, okradení byli z Mělnicka i Rakouska. „Každý měsíc se lidé nechají zlákat nabídkami na internetu. Jakmile inzerentovi peníze pošlou, tak s nimi přestane komunikovat,“ varovala policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Jak se bránit?
• Neposílat intimní fotografie, a to ani lidem, kterým důvěřujeme. Z kamaráda se může stát vyděrač.
• Pokud už někdo začne vydírat, nepřistupovat na jeho podmínky, překonat stud a neprodleně vyhledat odbornou pomoc nebo případ oznámit policii.
• Při nákupech na internetu pečlivě prověřit prodejce.

Zdroj: Policie ČR